EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Egeli ihracatçılar Kuzey Makedonyada

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Kuzey Makedonya ile pek çok konuda iş birliği yapmaya hazır olduklarını bildirdi

Eklenme:11.09.2019 / 11:56          Güncelleme:11.09.2019 / 11:56

ÜSKÜP (AA) - Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Kuzey Makedonya ile pek çok konuda iş birliği yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaevin davetlisi olarak bir dizi ziyaret gerçekleştirmek üzere Üsküpe gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç başkanlığındaki Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyelerinin de bulunduğu heyet, Gazi Baba Belediye Başkanı Boris Georgievski ve Makedonya Ekonomi Odası Başkanı Branko Azeskiyle bir araya geldi.

Ziyaretlerde konuşan Tunç, Türkiyenin Kuzey Makedonyayı anayasal adıyla ilk tanıyan ülke olduğunu ve Üsküpe büyükelçi gönderen ilk devlet olduğunu söyledi.

Kuzey Makedonyanın ülke bütünlüğünü, egemenliğini ve sınırlarının değişmezliğini Türkiyenin kararlılıkla savunduğunun altını çizen Tunç, Türkiyenin Kuzey Makedonyaya her zaman destek sağladığını vurguladı.

İki ülke arasında son yıllarda üst düzey ziyaretlerin gerçekleştiğine işaret eden Tunç, Bu ziyaretler bizleri daha da yakınlaştırdı. Karşılıklı yatırımların artması genel ticaret hacmimiz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmuştur. Son 10 yılda genel ticaret hacmimizde yaklaşık yüzde 36lık bir artış olduğunu görmekteyiz. Bu gelişme iki ülke için de olumludur. Tarım alanındaki ilişkilerimizin de olumlu bir şeklide gelişebilmesi için pek çok konuda Kuzey Makedonya ile iş birliği yapmaya hazırız. diye konuştu.

Ziyaret boyunca iki ülke arasında hangi iş birlikleri yapılabilir noktasına odaklanacaklarını aktaran Tunç, ziyaretin hem Kuzey Makedonyaya hem de Türkiyeye faydalı olmasını temenni etti.

- FETÖ mesajı

Türkiyenin 15 Temmuz 2016da hain bir darbe girişimine maruz kaldığını anımsatan Tunç, şunları kaydetti:

Bu hain darbe girişimini planlayanlar dünyanın birçok ülkesinde, Balkanlarda örgütlenmeye fırsat bulmuşlardır. Kuzey Makedonyada da bu örgütün faaliyetlerinden, varlığından haberdarız. Bu zararlı ve hain örgütle mücadeleye verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Bu konuda etkinliği daha da artırmak üzere bu zararlı örgütün köklerinin kazınmasını sağlamamız gerekiyor. Bu anlamda biraz daha fazla gayretinizi bekliyoruz.

- Ekonomik alanda da ilişkiler gelişmeli

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak da iki ülkenin kadim dostuluğunun olduğunu vurguladı.

Bu kültürel ve siyasi ilişkilerin ekonomik alanda da var olması gerektiğine işaret eden Uçak, Bölgesel yatırımları biz de değerlendiriyoruz. Gerekli raporları hazırladıktan sonra ülkemizdeki arkadaşlarımızla bunları paylaşacağız. dedi.

Türkiyeden Makedonyaya yaklaşık 11 milyon dolarlık yaş meyve sebze, 1,5 milyon dolarlık da meyve sebze mamulleri ihracatı gerçekleştiği bilgisini veren Uçak, Bu rakamların daha da artmasını temenni ediyoruz. Bu ziyaretlerimizin iki ülke ekonomisine de katkı sağlayacağını umut ediyorum. ifadelerini kullandı.

- Türkiye bizim en önemli müttefiklerimizden

Makedonya Ekonomi Odası Başkanı Branko Azeski de Türkiyeye birçok ziyaret gerçekleştirdiğini aktardı.

Türkiyeye gittiğinde kendini evlerinde gibi hissettiğini dile getiren Azeski, Türkiye bizim en önemli müttefiklerimizden. Ancak ticari ilişkilerimiz çok iyi olan siyasi ilişkilerin gerisinde. Bunun sebeplerinden biri Türkiyenin bizden çok daha ileride olması. Sizin için dünya piyasası önem taşımakta. En gelişmiş 20 ülkeden biri. Biz ise daha küçük bir ülkeyiz. dedi.

Türkiyenin Kuzey Makedonyaya her zaman önem gösterdiğine değinen Azeski, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğiyle (TOBB) yakın ilişkiler içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

- Türk yatırımcılara davet

Gazi Baba Belediye Başkanı Georgievski de Üsküp sınırları içinde en büyük belediyelerden biri olduklarını ifade etti.

Gazi Baba’nın ülkedeki en gelişmiş yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirten Georgievski, bölgedeki yatırım imkanları hakkında bilgiler verdi.

Hem sanayi ve hem de tarımsal yatırımlar için ellerinde uygun araziler olduğunu ve bunu devlet adına belediye olarak kiralama ve satış imkanları olduğunu belirten Georgievski, Yatırımcıların uygun faaliyetleri için elimizden geleni yapmaya hazırız. İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin son 10 yılda yüzde 36lık artışı bunun daha da artabileceğini gösteriyor. Bu gerçekleştirmek için biz de hazırız. değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber