EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı

İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol, Karabağlardakiman yangınında zarar gören sahayı projelendirdiklerini kaydederek, Önce enkazı temizleyeceğiz

Eklenme:11.09.2019 / 17:32          Güncelleme:11.09.2019 / 17:32

İZMİR (AA) - İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol, Karabağlardakiman yangınında zarar gören sahayı projelendirdiklerini kaydederek, Önce enkazı temizleyeceğiz. Alanın neredeyse yarıya yakınında doğal gençleştirme yapılacak. Orası kendi tohumuyla yeniden yeşerecek. Geri kalan kısmında ağaçlandırma yapılacak. dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eylül ayı olağan meclis toplantısı ikinci oturumuna katılan Erol, meclis üyelerineman yangınları hakkında bilgi verdi.

Erolman yangınlarıyla mücadeleyi vatandaşların bilinçlendirilmesi, erken müdahale ve yanan alanların ağaçlandırılması olarak 3 aşama olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Bu yıl 164man yangınına müdahale ettiklerini kaydeden Erol, yangına ilk müdahale süresini 12 dakikaya indirdiklerini ifade etti.

Erol, 18 Ağustostaki Karabağlar yangınında rüzgarın saatte 90 kilometre hıza ulaştığını, çalışmaları olumsuz etkilediğini anlatarak, o gün 5 yangınla mücadele ettiklerini, güçlerinin bölündüğünü söyledi. İhbarın saat 12.40ta geldiğini ve 10 dakika içinde müdahale ettiklerini dile getiren Erol, yangının 53 saat sonra kontrol altına alındığını hatırlattı.

Erol yanan alanların 1 metrekaresinin dahi başka maksatla kullanılmadığını, tekrar ağaçlandırıldığını vurgulayarak, Karabağlar yangınıyla ilgili sahayı projelendiriyoruz. Önce enkazı temizleyeceğiz. Alanın neredeyse yarıya yakınında doğal gençleştirme yapılacak. Orası kendi tohumuyla yeniden yeşerecek. Geri kalan kısmında ağaçlandırma yapılacak. Buraya uygun ağaç türleri dikilecek. Hedefimiz ilkbahar aylarında yanık alanı tekrar ağaçlandırmak. Daha önce gönüllü köylülere su tankeri dağıtılmıştı. Köylülerin yine talebi var. Eğer su tankerleri dağıtırsak yangınlarda kullanılabilir. Bu konuda destekleriniz talep ediyoruz. diye konuştu.

-İzmirin en büyük yangınıydı

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıorpak da itfaiyenin çalışma yapısını ve esasları hakkında bilgi verdi.

Karabağlardaki yangınla mücadeleye kendilerinin de destek verdiğini ifade eden Varlıorpak, yangının İzmirin bilinen en büyükman yangını olduğunu söyledi. Varlıorpak İzmirde son 4 yılda, yıldatalama 300 yangın çıktığını yaşandığını aktararak, yangınlarda Orman Bölge Müdürlüğü ekipleriyle birlikte mücadele ettiklerini ifade etti.

- AK Partinin PKKyı kınama önergesinin reddedilmesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, meclisin birinci oturumunda AK Parti Meclis Üyesi Erhan Çalışkanın, Karabağlar ve Menderes bölgesindeki yangınları çıkaran eli kanlı PKK terör örgütü ve bu örgütü destekleyen tüm siyasi parti, kuruluş, kurum, sivil toplum örgütü ve basınganları ile bu örgütü kullanan uluslararası güçler ve yabancı devletleri İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olarak lanetliyoruz. metniyle kınanması önergesinin CHPnin oylarıyla reddedildiğini hatırlattı.

Belediye Kanununa göre belediyeye verilen görevlerle ilgisi olmayan siyasi konularda alınacak karar nedeniyle meclisin feshinin mümkün olduğunu ifade eden Özuslu, O gün CHPli mecali üyeleri bu önergeyi reddederek meclise katkıda bulunmuştur. dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise ülkeyi ilgilendiren bir çok konunun mecliste tartışıldığını, değerlendirildiğini ifade ederek, Ülkemiz Çanakkalede nasıl bir şuur gösterdiyse terörle mücadelede de aynı şuurla hareket ettiğimizi biliyoruz. ifadesini kullandı.

Önergeyi veren AK Partili Çalışkan da meclisi korumak kadar devletin de korunmasının önemli olduğunu dile getirerek, Reddin gerekçesi sizin söylediğimiz gerekçe değildi. Aynı meclis 2018 yılında Afrine destek kararı aldı. Afrine destek nedeniyle aldığımız karardan meclis mi kapatıldı? diye konuştu.

- Ulaşım ücreti 22 Eylülde 1 kuruş

Toplantıda, 22 Eylül Otomobilsiz Kent Gününde toplu taşıma araçlarının kullanımının artırılması ve toplu ulaşımın teşviki için belediyeye ait toplu ulaşım araçlarında geçerli tarifenin 1 kuruş olması oy birliği ile kabul edildi.

Ayrıca Torbalı ilçesindeki bazı parsellerde kapalı ve açık semt spor alanı belirlenmesine yönelik hazırlanan nazım imar planının değişikliği önerisinin imar komisyonuna gönderilmesi oy birliği ile kararlaştırıldı.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber