EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Ekmeklerini acıdan çıkartıyorlar

OSMAN AKÇA - Muğlanın Menteşe ilçesi Karabağlar Yaylasında yaklaşık 200 yıldır üretilen acısıyla ünlü kırmızı biber, Türkiyenin çeşitli illerinde gönderiliyor

Eklenme:12.09.2019 / 08:03          Güncelleme:12.09.2019 / 08:03

MUĞLA (AA) - OSMAN AKÇA - Muğlanın Menteşe ilçesi Karabağlar Yaylasında yaklaşık 200 yıldır üretilen acısıyla ünlü kırmızı biber, Türkiyenin çeşitli illerinde gönderiliyor.

Menteşe ilçesinde açık pazar yerinde ipe dizildikten sonra çelik konstrüksiyondan yapılan çatıya asılarak kurutulan kırmızı biber, internet üzerinden de sipariş ediliyor.

Tazesi 10, kurusu kilogramı 100 liradan satılan kırmızı biber, bir çok ailenin ekonomisine katkı sağlıyor.

Üreticilerin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiyenin çeşitli illerine kargoyla gönderdiği kırmızı biber yoğun talep görüyor.

Karabağlar Yaylasında daha çok kadınlar tarafından üretilen biberlere, kente gelen turistler de ilgi gösteriyor.

Bu özelliğiyle fotoğraf meraklıları da pazarı, doğal fon olarak kullanıyor

Muğla Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, biberinganik olarak üretildiğini söyledi.

Odanın 19 bin 380 kayıtlı üyesi ve 41 şirketi bulunduğunu belirten Baştuğ, bu üyelerin dörtte birinin kırmızı biber üretimi yaptığını aktardı.

İhtiyaç fazlasının il dışına gönderildiğini anlatan Baştuğ, Başta Karabağlar Yaylası olmak üzere Kafaca, Yeşilyurt, Bayır, Yerkesik ve zaman zaman yukarı köylerde yetiştirilen biberler rağbet görüyor. Organik olarak yetiştirilen kırmızı biber kentte 4 bin ailenin geçim kapısı. diye konuştu.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise Muğla ve Menteşe’nin turizm kenti olarak bilinmesine rağmen aslında bir tarım kenti olduğunu dile getirdi.

Menteşede 48 kırsal mahalle bulunduğunu belirten Gümüş, tarımın yörede önemli bir geçim kaynağı olduğuna dikkati çekti.

Üreticiyi destekleyecek projeler hazırladıklarını dile getiren Gümüş, tur acentelerinin de gezi tercihlerinde yer alan pazara her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğradığını ifade etti.

- Biberi isteğe göre satıyorlar

Pazar yerinde manav tezgahı işleten Sevgi Boz da kendi yetiştirdiği biberlerinin yanında müşterilerin talebine göre başka üreticilerden de talebi karşıladıklarını söyledi.

Müşterinin isteğine göre biberleri ipe dizili ya da öğütülmüş pul biber şeklinde sattıklarını belirten Boz, internet sitesi üzerinden Türkiyenin her yerine kargoyla biber ulaştırabildiklerini kaydetti.

Boz, Biberlerimiz tamamenganik olarak üretiliyor. Hasat yapılmasının ardından tezgahtaki yerini alıyor. Müşterilerimizin isteğine göre burada ipe dizip direk güneşe maruz kalmayacak şekilde rüzgar alan gölge bir yere asıyoruz. Pazar yerinde çatısında kurutuyoruz. şeklinde konuştu.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber