EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Tedavisi tamamlanan 7 leylek ile gökdoğan doğaya salındı

Afyonkarahisarda doğada yaralı halde bulunduktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde (AKÜREM) tedavisi ve rehabilitasyon süreci tamamlanan gökdoğan ile leylekler doğaya bırakıldı

Eklenme:12.09.2019 / 11:34          Güncelleme:12.09.2019 / 11:34

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisarda doğada yaralı halde bulunduktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde (AKÜREM) tedavisi ve rehabilitasyon süreci tamamlanan gökdoğan ile leylekler doğaya bırakıldı.

Afyonkarahisardaki sulak alan bölgelerinde yaralı ve bitkin halde vatandaşlar tarafından bulunan gökdoğan ile 7 leylek, Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğüne teslim edildi. Daha sonra AKÜREMe gönderilen kuşların, buradaki tedavileri ve rehabilitasyon süreçleri tamamlandı.

Tedavisi yapılan kuşlar, Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Nevzat Alğan ve AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır tarafından, 26 Ağustos Tabiat Parkı ile Erkmen beldesindekimanlık alanda doğaya bırakıldı.

Alğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaralı ve bitkin halde doğada bulunan kuşların tedavi ve rehabilitasyonu içen Afyon Kocatepe Üniversitesi ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

- Bugüne kadar bin 687 yaban hayvanı AKÜREMe getirildi

Bugüne kadar bin 687 yaban hayvanının tedavisi için çalışma yaptıklarını dile getiren Alğan şöyle konuştu:

Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüzün verdiği destek ile yeni bir rehabilitasyon merkezi yapılması için çalışma başlattık. Binanın yüzde 85i tamamlandı. Merkezin tamamlanması ile daha çok yaban hayvanını tedavi ederek doğaya kazandırmak istiyoruz. Bugüne kadar bin 687 yaban hayvanı AKÜREMe getirildi. Bu hayvanların bin 20 tanesinin tedavisi tamamlanarak doğaya tekrar salındı. Biz, doğal dengenin korunması için vatandaşlardan yaban hayvanlarına zarar vermemelerini istiyoruz.

- Leylekler doğal denge için vazgeçilmez kuşlar

Doç. Dr. Emine Hesna Kandır da leyleklerin göç mevsimi olmasından dolayı merkeze çok sayıda göçmen kuş getirildiğini belirtti.

Tedavisi tamamlanan kuşların göç mevsimi geçmeden doğaya bırakılmasına özen gösterdiklerini aktaran Kandır, şunları kaydetti:

Merkezimize bu dönemde çok fazla yaralı ve bitkin halde bulunan leylek geliyor. Biz de yaralı olanların tedavisini, bitkin olanların ise güçlenmesini sağlıyoruz. Yavru halde gelen kuşları da büyütüyoruz. Bugün tedavisi tamamlanan 7 leyleği doğaya saldık. Leylekler doğal denge için vazgeçilmez kuşlar. Onların doğadaki yeri tartışılmaz. Bugün aynı zamanda dünyanın en hızlı kuşlarından biri olan nesli tehlike altında bulunan gökdoğan kuşunu da doğaya bıraktık.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber