EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Para Kazandıracak İş Fikirleri

Yeni nesil çalışan insanlar arasında, bir başkasının bünyesinde çalışmak yerine ‘’kendi işini kurma’’ fikri giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Eklenme:27.11.2014 / 20:46          Güncelleme:27.11.2014 / 20:46

Para Kazandıran İşler

\r\n

Yeni nesil çalışan insanlar arasında, bir başkasının bünyesinde çalışmak yerine ‘’kendi işini kurma’’ fikri giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. İnsanlar kendi işlerini kurarak bu alanda büyümek ve paralarını kendileri kazanmak için iş fikirleri üretmişler ve hiç duyulmamış şeyler yaparak azımsanmayacak paralar kazanmışlardır.

\r\n

 Şüphesiz ki asırlardır süre gelen ipek böcekçiliği hala para kazandıracak işler arasındadır. Bu iş için büyük bir sermayenin olmasına gerek yok. Sadece biraz sabır yeterli olacaktır. Bilindiği üzere kelebekler yumurtalarını dut yapraklarının üzerlerine bırakırlar ve yumurtlamalarının ardından birkaç gün sonra ölürler. Bu aşamadan sonra yumurtadan çıkan larva halindeki tırtıllar devamlı olarak dut yaprağı yiyerek büyürler. Yaklaşık bir buçuk ay boyunca dut yaprağı yiyerek 7-8 santime ulaşan tırtıllar bir süre sonra ağızlarından çıkardıkları bir sıvıyla kozalarını örmeye başlarlar. Örmüş oldukları kozayı tamamlamalarının ardından kendi hallerine bırakılırlarsa birkaç hafta sonra kelebeğe dönüşerek kozayı kırarlar. Bu yüzden koza parçalanmadan kaynar suya atılmalıdır ve içindeki tırtıl öldürülmelidir. Bu sayede elde edilen kozadan saf ipek üretimi yapılır. Türkiye şartlarında ipeğin kilogram fiyatı 50-60 lira civarındadır. Aylık olarak üretim miktarına göre 3-4 bin lira arası kazanç sağlayabilir.

\r\n

Yine ipek böçekçiliği gibi duyulmamış bir iş fikri olan solucan gübresi üretimi çok büyük gelirler sağlamaktadır. Solucan gübresi, sebzelerin veya evsel gıda atıklarının ya da hayvansal gübrelerin solucanların sindirim sisteminden geçirilerek elde edilen organik bir gübredir. Yetişkin bir kültür solucanı günde yaklaşık 0.1 kg gübre üretebilmektedir. Bugün solucan gübresinin kilogram fiyatı yaklaşık olarak 3 TL.

\r\n

İş kurmak isteyenlerin yapabileceği bir diğer iş fikri ise organik bal üretimi, doğayla iç içe olmayı seven insanlar için ideal bir tercih olacaktır. Organik balların piyasadaki talebinin hızla artış göstermesi bu işe olan ilgiyi artırmıştır. Çünkü normal bir balın kilogram fiyatı 20-30 lira arasında değişirken organik balın kilogram fiyatı 150-200 TL'yi bulmaktadır. Basit bir hesaplama yapılacak olursa 10 kovan ile arıcılığa başladığınızı varsayalım. Her kovan yıllık 10 kg bal üretse ve siz kilogramını 150 liradan satsanız yıllık 15.000 TL kazanç elde edersiniz.

\r\n

Bunlar gibi birçok girişimcilik önerileri bulunabilir. Fakat sadece öneri yetmez. Bir iş kurmak için sizin azimli ve özverili bir şekilde, işinizi severek yapmanız gerekir. Ancak bu sayede para kazanılabilir. Daha fazla bilgi için para kazandıracak iş fikirleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa