Manisa Haberleri

Alaşehir HABERLERİ

Alaşehir

Sıcak kanlı insanlarıyla ön planda görülen, Ege bölgesi sınırları içerisinde olan Alaşehir, Manisa iline bağlı bir ilçedir. Gezilip görülesi olan bu Âlâ şehir, içerisinde pek çok doğal güzelliğin yanı sıra zengin bir tarihi geçmişe de sahiptir. Etrafı yüksek dağlarla çevrili olan şehrin doğusunda Gediz ovası yer alır.

Şeyh Sinan Türbesi: Alaşehir’de gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerdendir. bölgede Osmanlılardan kalan türbelerden en önemlilerinden biridir. İlçe merkezinde olan türbe Şeyh Sinan Camisi içerisinde yer alır. Görülmeye değer güzelliği olan Şeyh Sinan Türbesi kendisi ve ailesine aittir. Türbelerin tamamında Osmanlı mimarisi görülür. Yıl içerisinde yerli yabancı pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Filadelfiya Kilisesi: İncil’de ismi olan bu kilise Hıristiyan topluluğunun önemli eserleri arasında kabul görür. Günümüzdeki yaşı 1979 olan kilise Roma döneminde kurulmuştur. Şehrin ilçe merkezinde yer alan Topçepe’de yapılan kazılarda halen Roma dönemine ait araştırmalar sürmektedir. Bu alanda yalnızca kiliseler değil; tapınaklar da yer alır.

Alaşehir Surları: tahmin edildiği gibi bu surlar şehri çevreler. Surların uzunluğu 8Km civarındayken yüksekliğinin 8M olduğu bilinir. Aradan geçen yıllar neticesinde surların belli kısımlarında tahribatlar görülmesi mümkündür. 4 adet girişi olan surlar yılın 365 gününde de büyük ilgi görüyor.

Sarı Kız Kaplıcası: şifa ilçesi olarak da bilinen Alaşehir, yıl boyu yerli yabancı pek çok ziyaretçisine şifa dağıtmaktadır. Pek çok sağlık sorununa kalıcı çözüm getiren kaplıcanın su sıcaklık oranı yaklaşık 30 derecedir. Bölgede konaklama şansı olmadığından günü birlik gidilmesi uygundur. Kaplıca suyunun romatizma, kadın hastalıkları, bel ağrıları, deri hastalıkları ve daha pek çok sağlık problemine iyi geldiği bilinir..

Alaşehir Camileri: camilerin hemen hemen hepsi Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmıştır. İlçe merkezindeki camilere ulaşım şehir içi imkanlarla zorluk yaşanmadan yapılabilir. Yağhane Camii, Yıldırım Beyazıt Camii, Şeyh Sinan Camii ve Güdük Camii popüler camiler arasındadır.

Alaşehir Tarihi

MÖ. 138-150 yılları arasında Attalos II. Philadelphos tarafından kurulan Alaşehir, kurucusunun kardeşi Eumenes'e duyduğu büyük sevgi sebebiyle kardeşlik anlamını taşıyan Philadelphia adını almıştır. Şehrin madeni paralarında da 2 kardeşin resmi basılmıştır. Bölgede hayatlarını idame ettiren Osmanlılar ve Romalılar sayesinde bu gün de görebildiğimiz pek çok tarihi eser şehirde halen yer alır. Şehir zamanla Roma egemenliği altına girmiş; onların Anadolu’daki en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Romalılar döneminde hızla gelişen Philadelphia MS 40 yıllarında Hıristiyanlığı kabul ederek inancın yaygınlaşmasına vesile olmuştur. Yaygınlaşma sonrasında roma hükümdarı Pavlus tarafından İncil’de de adı geçen 7 kiliseden bir tanesi olan Philadelphia (St. Jean Kilisesi) kurulmuştur. Kilise sayısız deprem atlattığı için günümüze gelebilen yalnızca içerisindeki antik kalıntıları ve bir duvarıdır.

Alaşehir’de Ne yenir?

Alaşehir’de ne yenir sorusuna verilecek pek çok cevap olduğu aşikar. Ancak ilk akla gelenlerden biri Alaşehir kapamasıdır. Mantıdan daha büyük açılan hamurun etle doldurularak pişirilmesi sonucu ortaya çıkan muhteşem lezzet maydanoz ile servis edilir. Bunun yanında

tahin ile yoğurulmuş hamurdan yapılan tahinli pidesi.

damaklarda eşsiz tat bırakan saç kavurması.

Kesik peynir ile yapılan kesik pidesi.

Annelerimizin yemeklerde sıklıkla kullandığı ev yapımı salçası.

Eşsiz lezzetlerden olan kağıt kebabı.

Hastalıklara şifa tarhanası.

Üzüm pestili ve pekmezi.

Yemelere doyulamayan çekirdeksiz sultaniye üzümü.

Ekmek dendiğinde en çok tercih edilen odun ekmeği.

İncecik el yapımı yaprak sarması.

Alaşehir’de yenecek yemeklerdendir. Sarı Kız Maden Suyu da burada üretilen ve sevilen içecekler arasındadır. Yine ilçenin her köşe başında muhteşem ikili simit ve turşuya rastlarsınız. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Son Dakika Alaşehir Haberleri

Alaşehir ile ilgili Sanattan Siyasete, Spor’dan Sağlığa tüm güncel haberleri anlık olarak sitemizden takip edebilirsiniz. Ajansmanisa.com Alaşehir Haberleri  ile en güncel haberler bu adreste.