Manisa Haberleri

YAĞLI DİREĞİN UCUNDAKİ BAYRAĞI ALMAK İÇİN YARIŞTILAR

Haber 01.07.2013 14:17 Pazartesi
Bursa'nın Mudanya ilçesinde 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı törenlerle kutlandı. Yağlı direkten bayrak kapma yarışları renkli görüntülere sahne oldu.
Atatürk anıtındaki törenin ardından deniz şehitleri için denize çelenk atıldı. Törenlere daha sonra iskelede düzenlenen yarışmalarla devam edildi. Mudanya Liman Başkanı İsmail Karlık, “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 87. yıldönümünde deniz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. 1923 yılında imzalanan Lozan antlaşması ile kabotaj imtiyazı yabancı gemiler için kaldırılmış, 1 Temmuz 1926 tarihinden itibaren de hükümranlık alanımızdaki sularda kabotaj imtiyazı Türk gemilerine ve Türk vatandaşlarına tanınmıştır. Ülkemiz için Kabotaj Kanunu bağımsız Türkiye’nin denizlerde de hakim olduğunun göstergesidir. Son yıllarda ülkemizde denizciliğe ait pek çok önemli gelişme yaşanmış olması, Denizcilik Bayramı’nın ayrı bir neşe ile kutlanmasını sağlamıştır” dedi.
Yüzme yarışlarının ardından Kabotaj Bayramıyla özdeşleşen yağlı direk yarışması yapıldı. Son on yıldır yağlı direkten bayrak kapmayı kimseye bırakmayan Ferdi Tabak bu yıl da bayrağı direkten alarak, altınla ödüllendirildi. 4 kategoride yapılan yüzme yarışlarında ilk üçe giren yüzücülerden birincilere küçük, iki ve üçüncülere gram altın verildi.