Manisa Haberleri

CHPLİ VEKİL TANJU ÖZCAN’IN CİZRE ÜZÜNTÜSÜ

Haber 01.07.2013 16:53 Pazartesi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir grubun sözde PKK güvenlik birimini kurarak yolda yaptıkları asayiş uygulamalarının kamuoyuna yansımasının ardından yaşanan görüntülere sert tepki gösterdi.
CHP Bolu İl Başkanlığı’nda haftalık basın toplantısı düzenleyen Milletvekili Tanju Özcan, yerel ve ulusal gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Toplantının başında Türkiye’nin birçok sorunla boğuştuğunu ve bu yüzden TBMM’nin tatile girmesinin doğru olmadığını söyleyen Özcan, öncelikle sorunların çözülmesi gerektiğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde Abant Tabiat Parkı’nda 80 ila 100 bin ağacın kesileceğini iddia eden Özcan, açıklamalarından sonra hükümetin geri adım attığını ifade etti. Özcan, “Gezi Parkı’ndan sonra Abant Tabiat Parkı’nda da ağaç katliamı yapılacaktı. Bizim açıklamalarımızdan sonra hükümet geri adım attı. Hatalarından döndüler” diye konuştu.
Ulusal gündeme ilişkin açıklamaları sırasında büyük bir üzüntü duyduğu olayı açıklayan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, “Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir grup, sözde PKK güvenlik birimini kurmuşlar. Polis gibi yol kesiyorlar. Araçları durdurup insanlara kimlik sorgusu yapıyorlar. Bu süreç başladığında biz bir şey söylemiştik. Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Öcalan birbirilerinin istediklerini yapmak zorunda gibiler. Biri Başkan olacak, diğeri özgür kalacak. Baştan beri bunu söylüyoruz. Bugün orada yolları kesip, kimlik sorgusu yapabiliyorlarsa yarın Hakkari’ye, Şırnak’a gitmek istediğimizde vize çıkartmak zorunda kalacağız. Halkın artık uyanması lazım. Kendisini polis gibi zanneden grubu görünce ülkem adına büyük üzüntü yaşadım” şeklinde konuştu.
Tanju Özcan, genel gündemi değerlendirdikten sonra basın mensuplarının yerel gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.