Manisa Haberleri

TÜM TAMİR VE ONARIM İŞLERİNİ KENDİSİ YAPIYOR

Haber 01.07.2013 17:12 Pazartesi
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Etem Zeybek’in evine hiç tamirci girmemiş. Etem bey, elektrik ve bilgisayar tamirinden marangozluk işlerine kadar her şeyi kendi yaparken, meraklı bir insan olduğunu söyledi.
Ayvalık Adliyesinde yazı işleri müdürü olan Etem Zeybek çocukluğundan beri elektrik, elektronik ve her türlü tamir işine merak sarmış. Evindeki dolapları bile kendisi yapan Etem Zeybek’in evine bu güne kadar hiç tamirci girmemiş. Evinin bir odasını atölye haline getiren Zeybek, okuduğu kitaplar ve internetten yaptığı araştırmalar sonucu bilgisini artırmış. Çok meraklı bir insan olduğunu anlatan Etem Zeybek, “Küçüklükten beri elektrik elektronik, su tesisatı yani akla gelebilecek her şeye merakım var. Normalde evime eskiden bu yana tamircinin girdiğini hatırlamam. Çilingir mi lazım oldu ben hallederim. Elektrik işimi var ben hallederim. Su işimi var ben hallederim. Ne bileyim sıhhi tesisat işimi var ben hallederim. Uydu işimi var ben hallederim. Bilgisayar işimi var ben hallederim. Yani akla gelebilecek her şeyi ben hallederim Çünkü merakım bu. Yani bir şekilde ben bunu yapmak zorundayım. Yapmadan da rahat edemem. Hatta evimdeki dolapların bir kısmını marangoz yaptı. Bir kısmını da ben yaptım aynısını. Marangozun yaptığı gibi takım tamamladım yani. Aynı şekilde şu anda hatta burada benim odamda da bazı rafları takımı tamamlayacak şekilde kendim yaptım. Bir televizyon sehpası almıştım. Televizyon sehpasını biraz daha büyütmem gerektiğini düşündüm. Ona ilaveler yaptım. Görenler onu öyle hazır aldım sanıyor. Halbuki öyle değil. Onun diğer dizaynlarını ben yaptım. Son şeklini verdim. Ben çalışma odamda planlarımı çizerim. Hazırlarım. Kafamda şekillendiririm. Ondan sonra fiiliyata dökerim. Eğer ben bir malzemeyi bulamazsam çevremde. O malzemenin ahşap, metal, deri ve kumaş olduğu önemli değil. Eğer onu bulamıyorsam mutlaka ve mutlaka ben onu kendim yaparım. Yani o malzemeyi kendim hallederim. Kendim yaparım. O şekilde kullanılırım. Kendim memurum. Memur olduğum halde devlet dairesinde bile bu işleri çok sevdiğim için oradaki dairedeki benle ilgili olan işlerin tamamını ben hallederim. Bu tür şeyleri genelde bana sorarlar. Hatta araştırmam da çoktur bu konuda. İşte ne bileyim hangi LCD televizyon daha iyidir. Hangi dijital fotoğraf makinesi daha iyidir. İşte pikseli nedir. Ne işe yarar. Mega piksel nedir. Hepsini araştırmışımdır. Yani bunların tamamını araştırmışımdır. Yani bunların tamamının kitaplarını okumuşumdur. İnternetten araştırmışımdır. Bilim ve teknik üzerine ne varsa hepsine meraklıyım. Ve bundan da çok büyük zevk alıyorum. Hatta gerekli imkanlar sağlanırsa daha farklı şeyler yapabileceğime inanıyorum. Fakat şu anda buna ne vakit nede nakit müsait değil” dedi.
Kendisi gibi yazı işleri müdür olan Saadet Zeybek de, “Etem beyle biz 21 yıllık evliyiz. Evlendiğimiz günden itibaren evimizde ne bozulursa bozulsun hiç önemli değil ne olduğu. Etem, elini attığı her işin altından başarıyla kalkmıştır. 21 yıldan beri elektriğimiz bozulsa elektrikçi gelmez. Etem halleder. Suyumuz bozulsa musluğumuz bozulsa Etem halleder. Yani evde dolap tamiri yapılacaktır Etem halleder. Yani dediğim gibi 21 yıllık evlilik hayatımız boyunca evimize hiç usta girdiğini hatırlamıyorum. Hepsini Etem halleder. Bunlardan kaynaklanan bir takım dağınıklar oluyor. Ev içinde elbette. Bundan dolayı tartışmamız oluyor. Ama soncu tatlıya bağlıyoruz” dedi.