Manisa Haberleri

BARTIN’DA DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI ETKİNLİKLERİ

Haber 01.07.2013 18:34 Pazartesi
Bartın'da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.
Bayrama Vali Yardımcıları Erdoğan Özdemir ve Türker Öksüz, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Vekili Deniz Piyade Kıdemli Albay Akif Kocabıyık, Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır, Bartın Liman Başkanı Hasan Özer, Bartın Belediyesi Liman İşletme Müdürü Birol Demirkopranoğlu ve vatandaşlar katıldı.
Programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Cemal Akın konuşmasında Bartın’ın Osmanlı'ya çektirme yapan bir yer olduğunun altını çizerek, "Hava muhalefeti nedeni ile yarışmalar iptal olsa da bu anlamlı günü yine hep beraber kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı hem ırmak hem de deniz kenti olan, 56 kilometre uzunlukta bir sahile sahip Bartın için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca 2013 yılı ‘Piri Reis Yılı’ olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı ayrı bir anlam kazanmıştır” dedi.
Atatürk ve şehit denizcilerimizin anısına kabotaj çelenginin atılması ile başlayan etkinlikler plaket töreni ile devam etti.
Bartın Liman Başkanı Hasan Özer törende yaptığı konuşmada, Denizcilik sektörünün pek çok alanda ilerlemenin ve kalkınmanın unsurlarını bünyesinde taşıyan lokomotif bir sektör olduğuna vurgu yaptı. Belediye Başkanı Cemal Akın Piri Reis Dünya Haritası’nın 500. yıldönümü nedeniyle sanatsal anlamda katkı sağlayan Esra Ünal’a plaket verirken Vali Yardımcısı Erdoğan Özdemir tarafından denizcilik sektörüne emeği geçmiş denizcilerden İbrahim Avinal’a “Yılın Denizcisi” plaketi verildi.