Manisa Haberleri

TUĞGENERAL ÇİTİL HAKKINDA AÇILAN DAVA

Haber 01.07.2013 21:34 Pazartesi
Mardin'in Derik ilçesinde 1993-1994 yılları arasında faili meçhul cinayete kurban giden 13 köylüyle ilgili dönemin Derik Jandarma Komutanı Musa Çitil hakkında açılan Mardin’den Çorum’a alınan davanın ikinci duruşması yapıldı.
Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tanık ve mağdur yakınları dinlendi. Yaklaşık 10 saat süren duruşma sonunda müdahil avukatları mahkeme heyetinden Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çetil’in tutuklanmasını, tutuklanma talebinin reddedildiği taktirde her duruşmaya katılmasını talep etti.
Tuğgeneral Musa Çitil ise, suçlamaların somut delillere dayanmadığını belirterek, tanık ve mağdur yakınlarının beyanlarına yazılı olarak cevap vereceğini belirterek, “Bundan sonra da demagoji yapmıyorum” dedi.
Tuğgeneral Çitil’in avukatı Yurdakun Yıldız ise, Çitil’in koruma karanının bulunduğunu belirterek, terör örgütünün hedefinde olan ve sürekli tehdit edilen Çitil’in istenildiği zaman istenilen duruşmaya katılacağını belirterek, taleplerin reddini istedi. Bunun üzerine avukatların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, karar için duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil’in, diğer taleplerin reddi ve duruşmayı 7 Ekim 2013 tarihine erteledi.
Duruşmanın ardından bir açıklama yapan BDP Mardin milletvekili Erol Dura, duruşmanın Çorum’da görülmesini yadırgadıklarını belirterek, davanın Mardin’de görülmesi gerektiğini söyledi. Anayasaya göre Türkiye’nin laik, demokratik, bir hukuk devleti olduğunu belirten Dura, “Bir hukuk devletinde ülkenin bütün coğrafyasında hukukun geçerli olması gerekir. Biz güvenlik açısından da Mardin medeniyetler beşiğidir. Güvenlik açısından da herhangi bir sakınca olmamasına karşın dava Çorum’a getirilmiştir. Bu aileler 800 kilometreden Çorum’a getirilmiştir. İkincisi olarak şuanda tabi ki dava devam etmektedir. Suçlanan sanık 13 cinayetle suçlanmaktadır. Birde tabi şuanda kamu görevinin başındadır. Yargıya baskı teşkil etmemesi, adil bir yargı olması için görevinde olmaması gerekirdi. Biz bunu da yadırgıyoruz. Dava süreci de devam etmektedir. Biz artık Türkiye’nin gerçekten bir hukuk devleti olmasını bekliyoruz. Biliyorsunuz Türkiye’de demokratik, bir hukuk ve çözüm süreci devam etmektedir. Bu çözüm süreci artık Türkiye’de tarihimizle, adaletsizliklerle gerçekleşme süreci olarak değerlendiriyoruz. Faili meçhul cinayetlerin açığa çıkarılması için Türkiye’nin gerçek anlamda, evrensel anlamda hukuk devleti olması için bu tür davalar turnusol görevi görecektir. Herkesin bunu bu şekilde değerlendirmesini bekliyoruz. Dava devam ettiği için söyleyebileceğimiz budur” dedi.