Manisa Haberleri

TRAKYAKA YAYLA MAHALLESİNİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRECEK

Haber 02.07.2013 11:03 Salı
Kırklareli Belediyesi tarafından hazırlanan "Tarih, Tarih Olmasın" Yayla Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Hamlesi projesinin sözleşmesi Tekirdağ´da imzalandı.
Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) 2013-2014 Mali Destek Programı kapsamında TRAKYAKA tarafından tarafından yapılan açıklamada, desteklenen projenin imzalarını Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün imzaladığı bildirildi.
Açıklamada, Kırklareli'nin turistik olarak bir çok değere sahip olmasına ve çevresinde bulunan diğer turistik noktalara yakınlığına rağmen turizm konusunda gerekli ilgiyi görmemesi nedeniyle tanıtım ve kentsel tasarım çalışmaları yapan Kırklareli Belediyesi, eski dokusunu koruyarak Yayla Mahallesi'nin yenileyeceği belirtildi. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi;” Bu kapsamda projeyle, Yayla Mahallesi'nin sokak sağlıklaştırma ve kentsel tasarım çalışmaları neticesinde, 3 sokak olan K. Yayla, Mektep ve Laleli sokakları ile Yayla ve Mehmet Akif Caddelerinde sağlıklaştırma yapılacağı, tarihi Yayla Meydanı'nın, Yayla Parkı'nın ve çevresinin sağlıklaştırma ve kentsel tasarım ihtiyaçları giderilecek, proje kapsamında yaklaşık olarak 5500 metrekare sokak sağlıklaştırması yapılması ve 2650 metrekare alanda kentsel tasarım çalışması yapılması planlanıyor.
Ayrıca Yayla Mahallesi sınırları dahilinde bulunan yaklaşık 6250 metrekare kaldırım üzerinde sağlıklaştırma ve genişletme çalışmaları yapılması da projede yer alıyor. Proje kapsamında, Yayla Mahallesi sınırları dahilinde 200 kentsel mobilya kullanılması suretiyle, kentsel tasarım çalışması yapılacak. Toplam bütçesi 1.112.053,10 TL olan projenin 581.514,78 TL'si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.”