Manisa Haberleri

MUĞLA’NIN SUÇ HARİTASI ÇIKARILDI

Haber 02.07.2013 13:16 Salı
Muğla’ya 10 ay önce Bingöl Emniyet Müdürlüğünden atanan Muğla İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, göreve başladığı tarihten bu yana ve 2013 yılının 5 aylık değerlendirmesini yaptı. Muğla’da görev yapan basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Akbal, Asayiş, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Terör, Çocuk Şube, Trafik ve Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüklerinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
TURİZM BÖLGELERİNE TAKVİYE
Muğla’nın turizm kenti olması nedeniyle turizm güvenliğinin önemini dikkat çeken Muğla İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, “Muğla bir turizm kenti. Turizmin güvenli bir şekilde yapılması için Bodrum, Marmaris, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz, Ortaca ve Datça gibi ilçelerimizde güvenlik yaz sezonunda en üst seviyeye çıkarılıyor. Turizmin güvenliği ile ilgili takviye personel, güven timleri, istihbari faaliyetler, ilçe girişlerinde uygulamalar ve hanutçuluk ile ilgili faaliyetler yürütüyoruz. Burada en büyük destekçimiz halkımız. Halkımızın duyarlılığı sayesinde büyük ölçüde bu çalışmalarımızda başarı çıtamız yükseldi” dedi.
KİŞİLERE KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA ARTIŞ
Muğla İl Emniyet Müdürü Akbal, Muğla’da asayişe müessir olayların birçoğunda başarılı olurken, kişilere karşı işlenen suçlar konusunda 2012 yılının ilk 5 aylık dönemine göre 2013 yılının ilk 5 aylık döneminde bir artış yaşandığını belirtti. Artışın nedenleri konusunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile işbirliği içinde olduklarını belirten Akbal, “Kişilere karşı suç oranının artış nedenlerinin araştırılması için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile işbirliği yaptık. Araştırma sonuçlarını sizlerle ve kamuoyu ile paylaşacağız. Kasten yaralama, taksirle yaralama gibi suçlarda 2012 yılının 5 aylık dönemine göre 2013 yılının 5 aylık döneminde yüzde 3,85 artış var. Evden ve işyerinden hırsızlık olaylarında ise yüzde 16,32 gibi bir azalma oldu” dedi.
TRAFİK KAZALARINDA AZALMA
Muğla’da 2013 yılında Emniyet Müdürlüğü sorumluluk alanında sadece 6 ölümlü kazanın meydana geldiği açıklandı. Ölümlü trafik kazasında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 azalma olurken, yaralamalı trafik kazasında ise yüzde 12 azalma yaşandığı açıklandı. Alkolden işlem yapılan, sürücü belgesiz, tonaj, radar denetimleri sayesinde artış yaşandığı açıklanırken, 2012 yılının 5 aylık zaman diliminde 23 bin 720 sürücüye 4 milyon 455 bin 586 TL ceza uygulanırken, 2013 yılının 5 aylık döneminde 33 bin 154 sürücüye 8 milyon 924 bin 189 TL ceza uygulandı ve bir önceki yıla göre toplam cezada yüzde 39,8, toplam para miktarında da yüzde 100,2 artış oldu.
KOM ŞUBE EN BAŞARILI İLLER ARASINDA
Türkiye genelinde kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele konusunda en başarılı iller arasında yer alan Muğla’da narkotik suçlarda 2013 yılında 183 olayda 339 şüpheli gözaltını alınırken bunlardan 72’si tutuklandı. Projeli çalışmalarda ise 9 çalışmada 58 şüpheli yakalanırken bunlardan 44’ü tutuklandı. Mali suçlarda 2013 yılında 62 olayda 11 kişi gözaltına alındı, bunlardan 12’si tutuklandı. 8 projeli çalışmada gözaltına alınan 54 kişiden 23’ü tutuklandı. Kaçakçılık suçlarında ise yaklaşık 1,5 milyon adet makaron (tütün sarma kâğıdı), 30 bin adet bandrolsüz ve kaçak sigara, 18 bin şişe kaçak ve sahte içki, 7 ton kaçak et, 21 ton madeni yağ, 531 göçmen ve 19 tekne ele geçirildi. Muğla KOM Şube Müdürlüğü düzenlenen operasyon sayısında Türkiye 4’üncüsü, Operasyonlarda gözaltına alan ve adli makamlara çıkarılanların tutuklanma oranında Türkiye 9 ‘uncusu, kargo ile yasa dışı taşımacılık operasyonunda Türkiye 4’üncüsü, uyuşturucu hap yakalamada Türkiye 6’ncısı, göçmen kaçaklığı yakalamada Türkiye 3’üncüsü, gümrük ve genel kaçaklığında ilk 5 il arasında yer alıyor.
GEZİ OLAYLARI DEĞERLENDİRMESİ
Muğla İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, Gezi Parkı eylemlerinde Muğla’nın sadece Kavaklıdere ilçesinde gösteri düzenlenmediğini söyledi. Akbal, “Halkımızın ifade özgürlüğünü sonuna kadar kullanmalarından yanayız. Başkalarının malına ve canına zarar verilmediği sürece her vatandaşımızın hakkıdır bu. Gezi parkı eylemlerinde Muğla’da il genelinde toplam 58 bin 975 kişi değişik günlerde eylem yaptı. 30 bin TL’lik bir zarar oluştu. Çok şükür diğer illerimizdeki gibi kalıcı bir yaralama olayına rastlanmadı” dedi.
MUĞLA’NIN SUÇ HARİTASINI ÇIKARDIK
Muğla İl Emniyet müdürü Ahmet Akbal, Muğla’nın asayiş ve güvenliği konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Muğla İl Emniyet Müdür Akbal, “Muğla kültür ve turizmin önemli bir merkezi durumunda olması nedeniyle asayiş ve güvenlik önlemlerine büyük önem veriyoruz. Muğla’nın tüm ilçeleri ile birlikte suç haritasını oluşturduk. Ekiplerimizi buna göre görevlendirdik. Bu süreçte özellikle Muğla halkından çok yardım görüyoruz. Halkımız güvenli bir ortamda hayatlarını sürdürmeleri için bizlere özellikle 155 Polis İmdat hattımızı sürekli arıyor. Bu açından Muğla halkına teşekkür etmek istiyorum” dedi.