Manisa Haberleri

İNCİK SUYU FİLTRELENEREK HALKIN HİZMETİNE SUNULACAK

Haber 02.07.2013 14:27 Salı
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle kapatılan ve kentte uzun süre tartışma konusu olan İncik suyu çeşmelerinin yeniden akacağını söyledi. Başkan İça, incik suyunun filtrelendikten sonra yeniden çeşmelere verileceğini bildirdi.
Çeşmeleriyle ün yapmış ve “Kütahya’nın Pınarları” ismiyle adına türküler yazılmış olan Kütahya’nın İncik Suyu çeşmelerinin yeniden akacağı bildirildi. Sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle kapatılan incik suyu çeşmeleri ile ilgili yeni çalışmalar yapıldığını kaydeden Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya’da yaklaşık 10 köyü geçerek kent merkezine ulaşan incik suyunun bir depoda tutularak filtrelendikten sonra dağıtılacağını ifade etti. Özbek Mahallesinde bulunan mevcut deponun yanına yeni bir depo yapılarak incik suyunun filtreleneceğini anlatan Başkan İça, “Kütahya’mızda mevcut Türkmensu’da yapılan filtreleme çalışmalarının benzerini İncik Suyumuz için yapacağız. Özbek Mahallemizdeki su depomuzun bulunduğu yerde filtreleme tesisini kurabileceğiz. Ultra Filtrasyon sistemiyle ilgili olarak bir tane ham su deposu olacak. Bir tane de filtrelenmiş ve artık içilebilecek şekildeki suyun olacağı bir su deposu olacak. En son da ozonlama sistemiyle reaksiyon edilerek temiz su haline getirilecek” dedi.
İncik suyunun temizlenmesinin ardından kentte bulunan 29 adet çeşmeye mevcut hatlar ve yapılacak yeni hatlarla ulaştırılacağını kaydeden Başkan İça, “10’a yakın köyden geçerek kent merkezine gelen kontrolsüz incik suyunu depolarımızdan filtreledikten sonra bu suyu Kütahya’daki 29 çeşmemize dağıtacağız. Böylelikle halkımız temiz suyu içimiz rahat bir şekilde kullanabilecek” diye konuştu.
İça, incik suyunun filtrelenerek kentteki çeşmelere verilmesinin yaklaşık 3 ay kadar sürecek çalışmalar neticesinde olabileceğini söyleyerek çalışmaların sonlanmasıyla çeşme sayılarının da artırılabileceğini sözlerine ekledi.