Manisa Haberleri

ADIYAMAN’DAKİ KADIN YÖNETİCİ SAYISI DİKKAT ÇEKİYOR

Haber 02.07.2013 16:35 Salı
Adıyaman İl Genel Meclisi Kadın Hakları Komisyonu tarafından yapılan araştırmada, Adıyaman’da kadın yöneticilerin yok denecek kadar az olduğu ortaya çıktı.
Komisyon Başkanı İrfan Yılmaz ve komisyon üyeleri tarafından yapılan araştırma sonunda ortaya çıkan raporda, Türkiye genelinde olduğu gibi Adıyaman’da da kadın yöneticilerin çok az olduğuna işaret edildi.
İrfan Yılmaz, Adıyaman’daki kadın idarecilerin kamu kurumları, siyaset, sivil toplum kuruluşları, özel sektör olarak incelendiğini belirterek, kamu kuruluşlarında il müdürü ve şube müdürü düzeyinde Tapu Sicil, İl Planlama ve Koordinasyon ile Kütüphane Müdürlüğü dışında kadın yöneticinin olmadığını aktardı.
İrfan Yılmaz, açıklamasında şunları kaydetti:
“Siyasi yapının incelenmesinde ise; milletvekili, belediye başkanlığı, il genel meclisi düzeyinde kadın siyasetçi olmadığı, Adıyaman Belediye meclisinde 4 kadın belediye meclis üyesinin olduğu, il ve ilçe başkanlığı düzeyinde 1 adet (BTP) kadın il başkanı olduğu, kadınların daha çok siyasi partilerde yönetici, üye ve kadın teşkilatları şeklinde yapılandığı anlaşılmıştır.
Meslek Oda temsilcilerinde harita mühendisi oda temsilcisinin ve kamu yararına çalışan derneklerde Bayazay Derneği Şube Başkanının kadın idareci olduğu diğer meslek oda başkanlarının erkekler tarafından temsil edildiği tespit edilmiştir.
Anadolu İş Kadınları, Ka-Der, Kadın Yaşam Derneği, Kadın ve Çocuk Hakları Derneği gibi birçok yapılanma kadın idareci, siyasetçi sayısının arttırılması kadının sesinin daha gür çıkması için çalışmalar yapmaktadır.”