Manisa Haberleri

DENİZLİLİ ŞEHİT AİLESİNİ YANGIN YAKTI

Haber 02.07.2013 16:59 Salı
Oğlunu üç yıl önce Şırnak’ta şehit veren baba Ramazan Özbek, oğlunun şehit tazminatı parasının evinde çıkan yangında yanmasıyla bir kez daha yıkıldı. Bunun üzerine ekonomik sıkıntıya giren şehit babası Ramazan Özbek, yetkililerden yardım istedi.
Denizli’nin Çameli ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde yaşayan Ramazan Özbek (49), son bir yıldır yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı zor günler yaşıyor. Üç yıl önce Şırnak kırsalında çıkan çatışmada oğlu Muhammed Özbek’i şehit veren baba, köyün uzak bir yerinde olan evde yaşamaya çalışıyor. Denizli Valiliği tarafından evi tamir edilen ve yeni eşya alınan Özbek ailesine oğullarının şehit tazminatı olarak da devlet tarafından 54 bin TL verildi. Parayı alarak bankaya koyan şehit babası Ramazan Özbek, TOKİ’den ev alabilmek için bankadan parayı çekerek evde saklamaya başladı. Bu sırada kızının doğumu için evden ayrılan Özbek ailesinin evinde yangın çıktı. Evde halının altında sakladığı 42 bin 500 TL’si elektrik kontağından çıkan yangında yanan aile, borçlardan dolayı zor günler geçirmeye başladı. Çıkan yangında şehit çocukları Muhammet Özbek’in askerlik eşyalarının olduğu bavulda zarar görürken aile, bir yandan çocuklarının acısını yaşarken, bir yandan da ekonomik sıkıntılardan dolayı gözyaşı döküyor.
Oğlunu 29 Mayıs’ta Şırnak’ta çıkan bir çatışmada şehit verdiğini anlatan baba Ramazan Özbek, 2 ay boyunca üzüntüden dolayı uyuyamadığını söyledi. Oğlunun şehit acısının yanında yangında oğlunun şehit tazminatı parasının da yanmasıyla perişan olduklarını kaydeden Ramazan Özbek, şöyle konuştu: "Geçen yıl ailece kızım doğum yaptığı için evden uzaktaydık. Oğlumun şehit tazminatı parasını TOKİ’den ev almak için bankadan çektim ve evde sakladım. Ankara’dan evrak beklerken para evdeydi. Biz evde yokken çıkan yangında evin içindeki param 42 bin 500 TL yandı’’
Bunun üzerine Başbakanlığa faks çektiğini belirten baba Özbek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben Başbakanlığa faks çekerek durumumu anlattım. Onlar da kaymakamlığa bildirmiş. Kaymakamlıktan vakıf müdürü geldi yanıma. Neden Başbakanlık’tan yardım istedim diye fırçaladı beni. Kaymakamlığımız da yardım ediyor ama 4 çocuğa bakıyorum. Ben sağlık problemimden dolayı çalışamıyorum. Çok güç durumdayım. 35 bin TL borcum var. Cuma namazımı bile kılamıyorum alacaklıları görmemek için. Çocuğumu sünnet ettirdim. Onun bile parasını veremedim. Devletimizden yardım bekliyorum.’’
Şehit annesi Halime Özbek de olaylardan dolayı üzgün olduğunu ifade ederek bir an önce yetkililerin yardımını beklediklerini söyledi. Evin önüne direk dikerek Türk bayrağı asan aile evin içinde çok az eşyaları olması nedeniyle yardım bekliyor.