Manisa Haberleri

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI’NDAN 17. AKDENİZ OYUNLARI’NA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Haber 02.07.2013 18:39 Salı
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca, 17. Akdeniz Oyunları sonrasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’a ilişkin ortaya atılan iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilerek, Özcan’ın, Uluslararası Olimpiyat ve Akdeniz Oyunları Komitesi’nin (ICMG) belirlediği kurallar çerçevesinde oyunlarda aktif bir şekilde görev yaptığı bildirildi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, bugün bir gazetenin köşe yazısında çıkan iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilerek, konuya ilişkin açıklama yapıldı. 17. Akdeniz Oyunları’nda Türkiye’nin ortaya koyduğu performansın bütün dünyanın takdirini kazandığına vurgu yapılarak, köşe yazısında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın oyunlar süresince dışlandığı, yok sayıldığı, görmezden gelindiği iddialarının art niyetli olduğu ifade edildi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın, Uluslararası Olimpiyat ve Akdeniz Oyunları Komitesi’nin (ICMG) belirlediği kurallar çerçevesinde oyunlarda aktif bir şekilde görev yaptığı belirtilerek, Özcan’ın, Türk Basketbol Milli Takımı’nın altın madalya töreninde ödül takdim ettiği bildirildi.
Kapanış töreninde de konuşma yapan Özcan’ın, Oyunlar Bayrağı’nı 18. Akdeniz Oyunları’nın ev sahipliğini yapacak olan İspanya’nın Tarragona Belediye Başkanı’na devrettiği vurgulandı.
TRT aracılığıyla 24 ülkede yaşayan milyonlarca sporseverin bu konuşmayı ve bayrak teslim törenini canlı izleme fırsatı bulduğuna işaret edilerek, “Adı geçen yazar köşesinde “Acaba teslim etti mi, bilmiyorum” ifadesiyle oyunlara yönelik ilgisinin art niyetli dedikodulardan ibaret olduğunu da ortaya koymuştur. Adı geçen yazar, Akdeniz Oyunları’nı takip etmediğini ve haberdar olmadığı konularda da kalem oynattığını kendi cümleleriyle itiraf etmiştir” denildi.
Oyunlarda altın madalya kazanan Fatih Avan’ın ödül merasimi sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın, “Ödülü ben vereceğim” diye herhangi bir ifadesinin olmadığına dikkat çekilerek, bu yönde bir ifadesi olmayan Bakan Kılıç'ın ödül törenini erteletmesi ve Yunan delegasyonu ile tartışmaya girmesinin de mümkün olmadığı söylendi. Dolayısıyla söz konusu iddiaların tamamının hayal ürünü olduğu belirtildi.
Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle devam etti:
“Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç’a saldırmayı alışkanlık haline getirmiş yazarın, uluslararası olimpiyat kurallarından da bihaber olduğu aşikardır. 17. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye’nin sergilediği performansı objektif bir şekilde yansıtan gazeteleri bile ‘etki altına alınmış’ yayın organı gibi göstermesi, kendisi gibi düşünmeyenlere tahammülünün olmadığını ortaya koymuştur. Adı geçen yazarın Akdeniz Oyunları devam ederken yine 25 Haziran 2013 tarihinde yayımlanan yazısı da bu art niyetli düşüncenin ürünü olduğu için gerekli hukuki süreç başlatılmıştır.”