Manisa Haberleri

BASHAR KADUMİ’DEN 317 GÜNDÜR HABER ALINAMIYOR

Haber 02.07.2013 22:26 Salı
Suriye’de kaybolan ve 317 gündür kendisinden haber alınamayan Filistinli gazeteci Bashar Fehmi Kadumi’nin serbest bırakılmasını isteyen eşi ve meslektaşları, Suriye Konsolosluğu önünde eylem yaptı.
Şişli Nişantaşı'nda bulunan Suriye Konsolosluğu önünde toplanan gazeteciler, 317 gündür kendisinden haber alınamayan gazeteci Bashar Kadumi için eylem yaptı. Eyleme, Bashar Kadumi'nin eşi Arzu Kadumi ve çocukları da katıldı. Bashar Kadumi'nin pankart şeklinde hazırlanmış ‘Basın Kartı’ Suriye Konsolosluğu binasının kapısına asılırken, meslektaşları ‘Suriye Basharı bize geri ver’ sloganı atarak Suriye’yi protesto etti.
Eylemde konuşan Arzu Kadumi, eşinin akıbeti hakkında kendilerine bilgi verilmesini istedi. Kocasından 317 gündür haber alamadıklarını belirten Arzu Kadumi, “Ben eşimi, çocuklarım babalarını, meslektaşları arkadaşlarını hala bekliyor. Ben insanlara ve yetkililere hatırlatmak istiyorum. Bashar Kadumi’den hala haber yok. Hiç inandırıcı değil ama 317 gündür hâlâ haber yok. Hayatta mı, değil mi halen bilmiyoruz. Her hafta olduğu gibi yetkililere sesleniyorum. Bizim durumumuz değişmedi, bekliyoruz” dedi.
Al Hurra televizyonu Türkiye muhabiri Bashar Fehmi Kadumi ve kameraman Cüneyt Ünal, yaşanan iç savaşı takip etmek üzere gittikleri Suriye’nin Halep kentinde 20 Ağustos 2012 günü kaybolmuştu. Cüneyt Ünal, 90 gün Suriye yönetimi tarafından hapiste tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı. Bashar Kadumi’den ise o günden beri haber alınamıyor.