Manisa Haberleri

DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN’A ÜSTÜN BAŞARILI BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ

Haber 03.07.2013 10:44 Çarşamba
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şahmaran 2012 yılı TÜBA-GEBİP Ödülü’ne layık görüldü. Ödülünü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’den alan Doç. Dr. Şahmaran, “Bu ödülün üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Türkiye Bilimler Akademisi’nin fen, mühendislik, sağlık ve sosyal bilim alanlarında ülkemize yetkin bir araştırıcı kuşağı kazandırmak amacıyla 2001 yılından buyana düzenlediği Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı Ödülleri’nin 2012 yılı sahipleri belli oldu.
Bu yıl 28 genç bilimcinin GEBİP Ödülü ile desteklenmesi uygun bulunurken, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şahmaran 2012 TÜBA-GEBİP Ödülü’nü aldı.
Genç akademi oluşturmaya yönelik bir etkinlik olan TÜBA-GEBİP çerçevesinde; 37 yaş altındaki, bağımsız araştırmacıların kendi araştırma grubunu kurmak suretiyle, bilimsel araştırmalarıyla öne çıkmış ve üstün liyakat esasına göre seçilmiş genç bilim insanları arasından seçilen bilim adamları üç yıl süreyle maddi destek sağlanıyor.
TÜBA-GEBİP kapsamında verilen ödülünü 8 Haziran 2013’te düzenlenen törende Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün elinden alan Doç. Dr. Şahmaran’ı Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun da kutladı.
Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Doç. Dr. Şahmaran’ın TÜBA-GEBİP ödülüne layık görülmesinden üniversite olarak gurur duyduklarını belirterek, “Her gün yeni bir başarısıyla adını duyuran Türkiye’nin parlayan yıldızı GAÜN Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Mustafa Şahmaran’ın ödülüyle başarı halkasına bir yenisini daha ekledi. Bundan büyük onur duyduk. Kendisini yürekten kutluyorum” diye konuştu.
Bugüne kadar yaptığı önemli akademik çalışmalarıyla ödüle layık görülen Doç. Dr. Mustafa Şahmaran, “Bilimsel çalışmalarım sırasında bana maddi ve manevi desteğini hiçbir zaman eksik etmeyen GAÜN Rektörü Sayın Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve üniversite yönetimi ile çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, bu ödülün üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.