Manisa Haberleri

FOÇA KENT KONSEYİ EL EMEĞİ GRUBU TAKI SERGİSİNİ AÇTI

Haber 03.07.2013 11:52 Çarşamba
Foça Kent Konseyi El Emeği Grubu ve Foça Belediyesi tarafından düzenlenen takı sergisi Foçalıların beğenisine sunuldu. Reha Midilli Kültür Merkezinde açılan ve yaklaşık 1000 adet eserin yer aldığı sergi, değişik tekniklerle yapılan gerdanlık, bileklik, yüzük, küpe, broş, bakır işlemeleri, deniz kabukları ve Foça taşları ile hazırlanan ürünlerden oluşuyor. Çeşitli objelerden oluşan takıların yanı sıra, ‘Foça Kabakçısı’ olarak ün yapan Dilek Gener’e ait su kabağından oyma dekoratif ışıklı hediyelik eşyalarında yerini aldığı serginin açılış törenine Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça Kent Konseyi Başkanı Orhan Gürer, Yazar Şair Hüseyin Yurttaş, Foça Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Ayla Aksoy ve El Emeği ve Takı Grubu kursiyerleri yer aldı. Serginin açılış kurdelesini kesen Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, her zaman sanatın ve sanatçının yanında olduklarını belirterek, Foça Kent Konseyi El Emeği Grup Başkanı ve El Sanatları Öğretmeni Nilgün Alanyalı'ya teşekkür ederek çiçek sundu.
“Bu dönem 15 öğrenci ile Foça’nın kültüründen, denizinden, doğasından, taşından esinlenerek, görmüş olduğunuz tasarımları oluşturduk" diyen Nilgün Alanyalı, "Burada değişik tekniklerle yapılmış; bileklik, gerdanlık, küpe, yüzük ve broş gibi ürünler sergiliyoruz. Tasarımlarımızı, geleneksel kültürümüzü ön planda tutarak, oluşturduk. Gelecek dönemde aramıza yeni katılacak arkadaşlarımız ile birlikte çalışmalarımızı devam edeceğiz Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Demirağ’a, bizlere vermiş olduğu desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.
Açılış töreni, serginin gezilmesinin ardından verilen kokteyl ile sona erdi. Sergi 7 Temmuz Pazar gününe kadar açık kalacak.