Manisa Haberleri

DADALOĞLU ŞENLİKLERİ BAŞLIYOR

Haber 03.07.2013 14:22 Çarşamba
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 24’üncü Ulusal, 14’üncü Uluslar arası Dadaloğlu Kültür ve Sanat Şenlikleri, 6-7 Temmuz tarihlerinde Tomarza ilçesinin Dadaloğlu kasabasında yapılacak.
Dadaloğlu Şenlikleri ile ilgili Dadaloğlu Derneği’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Dadaloğlu Derneği Başkanı İbrahim Yıldırım, ‘’Şenliğimizde her yıl olduğu gibi bu yıl da Dadaloğlu ve Avşar Türkleri’nin kültürünü canlandıracağız. Dadaloğlu Kültür ve Sanat Şenlikleri, Orta Anadolu’nun en fazla dikkat çeken şenlikleridir. Bu çerçevede, Dadaloğlu Belediye Başkanımız Hüseyin Eker, Dadaloğlu Vakfı Başkanı Necati Eravşar ve Dadaloğlu Derneği Başkanı olarak ben, tüm halkımızı şenliğimize davet ediyoruz’’ dedi.
Basın toplantısında konuşan Dadaoğlu Belediye Başkanı Hüseyin Eker de, kasabaya gelen tüm yolların elden geçirildiğini ve şenliğe gelenlerin rahatlıkla ulaşabilecekleri hale getirildiğini belirterek, ‘’Şenliğimiz, Kayseri Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayacak. Daha sonra kasabamızdaki şenlik alanında halk oyunları, kültür ve sanat gösterileri, Türk Halk Müziği sanatçılarının konserleri ile devam edecek şenliğimizin ilk günü havai fişek gösterisi ile son bulacak. Şenliğimizin ikinci gününde ise Dadaloğlu Anıtı’nı ziyaret edip saygı duruşunda bulunacağız ve tören alanında açılışın gerçekleşmesinin ardından, konuşmalar, ödül ve plaket töreni düzenleyeceğiz. Mahalli sanatçıların seslendireceği parçaların ardından ise sürpriz sanatçılarımız konser verecek ve bir halk konseri ile şenliğimiz son bulacak’’ ifadelerini kullandı.
Şenliğe katılmak isteyen Kayserililer için şehrin 3 ayrı noktasından ücretsiz otobüs seferleri de düzenleyeceklerini belirten Belediye Başkanı Eker, bütün Kayserilileri şenliğe davet etti.
Dadaloğlu Vakfı Başkanı Necati Eravşar ise, Dadaloğlu’ndan bir dörtlük okuyarak başladığı konuşmasında, yöne insanının yılda bir sefer de olsa buluşması, tanışması ve kaynaşması adına bu şenliğin büyük önem taşıdığını bildirdi. Eravşar, ‘’Dadaloğlu Şenlikleri, kültürel bir vakadır, kültürel bir olaydır. Bu kültürü yaşatmak adına, hiç olmazsa Avşar pilavımızdan tatmaları için herkesi şenliğimize davet ediyoruz’’ diye konuştu.