Manisa Haberleri

KOSOVALI KADIN GİRİŞİMCİLER ESKİŞEHİR’DE

Haber 03.07.2013 14:57 Çarşamba
Eskişehirli ve Kosovalı kadın girişimciler karşılıklı ticareti geliştirmek, çeşitli sektörlerde ortak üretim ve işbirliği yapmak üzere Eskişehir Ticaret Odası’nın (ETO) ev sahipliğinde bir araya geldi.
Eskişehir Ticaret Odası’nın koordinatörlüğünü üstlendiği Eskişehir İl Kadın Girişimciler İcra Kurulu, Kosova Esnaf İş adamları Derneği’nin Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kazaz ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. Toplantıya, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan, İç Anadolu Bölgesi Kadın Girişimciler İcra Kurulu ve Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Rukizan Sızanlı da katıldı.
Toplantıda konuşan Başkan Harun Karacan, Türk milleti için kadının rolünün ekonomiden yönetime, eğitimden sosyal hayata kadar yaşamın bütün alanında çok önemli olduğunu belirterek, kadın girişimcilerin sayısının artması için destek ve cesaret verdiklerini söyledi. Kosovalı iş kadınları ile Eskişehirli kadın girişimcilerin birçok alanda işbirliği yapabileceğini belirten Karacan, kadın girişimcilerin karşılıklı ticareti geliştirmekle hem ülkelerine hem de şehirlerine katkı sağlayacağını kaydetti.
ESKİŞEHİR İLE OLUMLU İLİŞKİLERİMİZİ TİCARETE DE YANSITACAĞIZ
Toplantıda konuşan İç Anadolu Bölgesi Kadın Girişimciler İcra Kurulu ve Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Rukizan Sızanlı ise, Eskişehirli kadın girişimciler olarak birçok sektörde faaliyet gösterdiklerini belirterek, bu bağlamda Kosovalı iş kadınları ile ortak iş yapabileceklerini, karşılıklı ticareti daha ileriye taşımak için işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.
ESKİŞEHİR’DEKİ İŞ KADINLARININ DENEYİMLERİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ
Kosova Esnaf İş adamları Derneği’nin Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kazaz ise, derneklerinin 2 yıl önce kurulduğunu, dernek üyeleri olarak gelişmekte olan Kosova ekonomisine güç katmayı hedeflediklerini söyledi. Eskişehir’den farklı sektördeki iş kadınları ile bir araya gelerek deneyimlerinden yararlanmayı amaçladıklarını belirten Kazaz, Eskişehir ile olumlu olan ilişkilerini karşılıklı ticarete de yansıtmak için çaba göstereceklerini ifade etti.
3 GÜNLÜK PROGRAM
Kosovalı kadın girişimcilerin, 3 günlük Eskişehir programı kapsamında şehirdeki seramik, kimya, et ve süt ürünleri, gıda, özel eğitim kurumları ve gelinlik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda incelemelerde bulunacakları belirtildi.