Manisa Haberleri

AŞK ENGEL TANIMIYOR

Haber 03.07.2013 15:32 Çarşamba
Hakkari’de birbirlerini seven işitme ve konuşma engelli gençler, ailelerinin karşı çıkması üzerine kaçarak evlendi.
Toplumsal olaylarla gündeme gelen Hakkari, bu defa konuşma ve işitme engelli gençlerin aşk hikayesiyle adından söz ettiriyor. Biçer Mahallesi’nde ikamet eden Osman Akgöz (32) ve Yüksekova ilçesi Yeşildere Mahallesi’nde oturan Zeliha Taş (30), yaklaşık 2 yıl önce birbirleri ile tanışarak arkadaş oldu. Bu arkadaşlığın aşka dönüşmesi üzerine Akgöz ailesi, kızın ailesi ile görüşerek kızı istedi. Kızın babasının razı olmasına rağmen ağabeyi evlenmelerine karşı çıkınca Osman Akgöz de sevdiği kızı kaçırmaya karar verdi. Osman’ın Yüksekova’ya giderek sevdiği kızı kaçırıp Hakkari’ye getirmesi üzerine Akgöz ve Taş ailesinin büyükleri devreye girerek çifte düğün yapmaya karar verdi.
2 yıldır birbirlerini sevdiklerini el işaretleriyle anlatan Osman Akgöz, sevdiği kızın elini bir an olsun bırakmayacağını belirtti.
Osman Akgöz’ün ağabeyi Necati Akgöz de işitme ve konuşma engelli kardeşinin Yüksekova’da ikamet eden Zeliha’yı iki yıldır sevdiğini söyledi. Akgöz, “Biz gidip kızı istedik, babası razı oldu ve büyüklerine danışacaklarını söylediler. Kızın ağabeyi ise evlenmelerine karşı çıkarak, ‘Aradan yüz yıl da geçse ben vermiyorum’ dedi. Kardeşim Osman da bir baktık kızı kaçırmış ve eve getirmiş. Kardeşimden bunu beklemiyordum ama oldu işte. Şu anda her yıkılmak üzere olan toprak evde kalıyorlar. Bunların bir yuvaya kavuşması için yetkilerden ve hayırsever vatandaşlardan evin yapılması için destek bekliyoruz. Bu çifte yapılacak hayrın hayırların en büyüğü olacağını düşünüyorum. Çünkü her ikisi de konuşma ve işitme engellidir. Çiftin düğününü yapacağız ancak sağdıç halen belli değil, herkesin desteğini bekliyoruz” dedi.
El ele tutuşarak toprak evin bahçesinde dolaşan aşık çift, bir süre kendi aralarında el işaretleri ile konuşup dertleşti. Osman Akgöz ise el işaretleri ile her an çökebilecek harabe evi göstererek kendilerine yardım edilmesi halinde ev yapacaklarını söyledi.