Manisa Haberleri

KULA’DA EKOLOJİK OYUNCAK ATÖLYESİ AÇILIYOR

Haber 03.07.2013 18:10 Çarşamba

Kula Belediyesi, Ortopedik Spastik Özürlü Çocukları Koruma Derneği ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliğinde engelli istihdamına yönelik olarak 4. Ekolojik Oyuncak Atölyesi Kursu Eski Tekel deposunda yeniden eğitim vermeye başlayacak.
\r\nKula Belediye Başkanı Selim Aşkın, yaptığı açıklamada, bu zamana kadar Ekolojik Oyuncak Atölyesi olarak açtıkları üç kursun başarıyla sona erdirildiğini, 4. Ekolojik Oyuncak Atölyesi Kursu ile 12 kişiye daha istihdam sağlayacaklarını söyledi.
\r\nÜretimin başladığı yerde engellerin kalktığını belirten Aşkın, Ekolojik Oyuncak Atölyesi ile ülke çapında büyük başarılara imza attıklarını, Kula Belediyesi'nin bu proje ile diğer ilçe-belde ve belediyelere örnek gösterildiğini dile getirdi. Aşkın, ahşap malzemeden ürettikleri ekolojik ürünlerin özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anasınıflarınca talep gördüğünü dile getirerek, "İnsanları ekolojik oyuncakla tanıştırdık. Kula'da ilk defa uygulanan bu proje ile 45 engelli vatandaşımızı mezun ettik. Yeni açılacak olan 4. Etap Ekolojik Oyuncak Atölyesi Kursu ile 12 engelli vatandaşımızın daha meslek edinmesini sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
\r\nAvustralya Büyükelçiliği'nin, Doğrudan Yardım Programı (DAP) çerçevesinde Ekolojik Oyuncak Üretim Atölyesi'ne 12 bin 115 lira katkı sağladığını da kaydeden Başkan Aşkın, kursiyerlerin atölyede kullanması için demirbaş malzeme ve ekipman eksiklerinin giderildiğini ifade ederek daha büyük bir atölyenin kurulması ve istihdam da süreklilik sağlamak adına çalışmaların devam ettiğini söyledi.
\r\n16 ile 55 yaş aralığında 12 engelli bireyin, 6 ay boyunca devam edeceği mesleki kursta günlük 20 lira cep harçlığı da verilecek.