Manisa Haberleri

ROMATEM PERSONELİNE ORGAN NAKLİ ANLATILDI

Haber 03.07.2013 18:40 Çarşamba
Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi'nin (BKM) hastane personellerinin organ bağışı ve organ nakli konusunda bilgilendirilmesine yönelik faaliyetlerinden biri Samsun Romatem Hastanesi’nde gerçekleştirildi.
Romatem Hastanesi İşletme Müdürü Seral Uzun ve Fizyoterapist Turgay Şahin ile birlikte hastane personelinin katıldığı programda Samsun BKM Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak ve BKM Organ Nakli Koordinatörü Abdullah Kula sunum gerçekleştirdi.
Yapılan sunumda Türkiye genelinde şu anda yaklaşık 22 bin hastanın organ nakli için sıra beklediğini belirten Samsun BKM Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, “Organ nakli, tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine canlı veya ölüden alınan yeni sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine denir. Ülkemizde solid organlardan akciğer, böbrek, ince bağırsak, kalp, karaciğer, pankreas, uterus dokulardan kalp kapağı, kas dokusu, kemik, kıkırdak, kornea, tendon, kompozit organlardan ise deri, kol ve bacak, üst sindirim yolları ve üst solunum yollarının nakli yapılmaktadır” dedi.
Organ naklinde cinsiyet, yaş, din, dil ve ırk ayrımı yapmadıklarını ifade eden Kazak, “Organ bağışında bulunan kişinin ölümünden sonra eğer aile organ bağışını kabul etmezse, organ bağışında bulunan kişiden organlarını alamıyoruz. Organ bağışı sayısı Türkiye genelinde az olmasından dolayı bekleme listelerinde organ nakli bekleyen hastaların bir kısmı hayatlarını kaybetmektedir. ‘Bağışlanan her organ hayata tutunan bir insandır’ sloganıyla vatandaşlara organ bağışı ve organ nakli konusunda doğru bilgilendirilmesiyle Türkiye’deki bu olumsuz tablonun değişebilmesinin mümkündür” diye konuştu.