Manisa Haberleri

GÖNÜLLÜ TURİZM ELÇİLERİ İŞ BAŞINDA

Haber 04.07.2013 14:20 Perşembe
Fatih Belediyesi’nin “Gönüllü Turizm Elçileri Projesi” kapsamında yabancı dil bilen gençler, tarihi yarımadaya gelen turistlere yardımcı oluyor. Proje sayesinde turistlerin, İstanbul’dan memnun ayrılacağını söyleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Gönüllü elçilerimiz sayesinde de ülkemiz, şehirlerimiz, tarihi eserlerimiz, doğru bir şekilde turistlere anlatılacak” dedi.
Fatih Belediyesi, tarafından bu yıl 4’üncüsü organize edilen ‘Gönüllü Turizm Elçileri Projesi’ kapsamında 300 öğrenci gönüllü turizm elçisi, tarihi yarım adaya gelen turistlere yol gösterip yardımcı oluyor. Yaşları 15 ile 23 arasında değişen lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü turizm elçileri, turistlere yardımcı olurken, yabancı dillerini de geliştirme şansı yakalıyor. "Ask Me/Bana Sor" yazılı giysileriyle turistlere yardımcı olan gençler, turistler tarafından ilgiyle karşılanıyor.
“ÜLKEMİZ, TARİHİ ESERLERİMİZ DOĞRU ŞEKİLDE TURİSTLERE ANLATILACAK”
Projenin hayata geçmesine öncülük eden Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 'Gönüllü Turizm Elçileri Projesi'ne bin 50 öğrencinin başvuru yaptığını ancak içlerinden 300 gönüllü öğrencinin seçildiğini söyledi. Müracaat edenleri belli bir eğitime tabi tuttuklarını dile getiren Başkan Demir, proje hakkında bilgiler verdi.
Proje sayesinde hem öğrencilerin hem de turistlerin yararlanacağını söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Proje kapsamında dil bilen arkadaşlarımız, dünyanın dört bir tarafından gelen turistlere yardımcı olacak. Gönüllü elçilerimiz sayesinde de ülkemiz, şehirlerimiz, tarihi eserlerimiz, doğru bir şekilde turistlere anlatılacak. Bu sayede turistler, gitmek istedikleri yerlere hem çabuk hem de güvenli bir şekilde gidebilecek ve ülkemizden memnun ayrılacak” dedi.
Her sen bu projeyi hayata geçirmek istediklerini belirten Mustafa Demir, projenin ilk yıllarında turistlerin gönüllü elçilere para teklif ettiklerini bunun önüne geçmek için ise, tişörtlerinin üzerine ‘bana sor’ yazısını yazdıklarını dile getirdi. Demir, projenin dünya projesi haline gelmesi gerektiğini de vurguladı.
“TURİZMDE Kİ GELİRİMİZ 29 MİLYAR 400 MİLYON DOLAR”
‘Gönüllü Turizm Elçileri Projesi’nin 4’üncüsünü düzenleyen Mustafa Demire teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Türkiye’nin 2012 yılındaki kazancını hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin son 10 yılda turizm gelirlerini katlayarak belirli yerlere geldiğini söyleyen Arıcı, “2012 yılında Türkiye’ye 31 milyon 70 bin turist geldi. Bunun ekonomik boyutu 29 milyar 400 milyon dolardır” dedi.
ELÇİLER, DİLLERİNİ VE KÜLTÜRLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYOR
Geçen sene de projeye katıldığını dile getiren Gönüllü Turizm Elçisi Büşra Yakışmış, “Dilimi hem geliştirmek hem de yeni kültürler tanımak için bu projeye katıldım.
Geçen sene çok yararını gördüm. Bu sene de burada olmaktan çok mutluyum. Turistlerle irtibat halindeyiz. Bu çok güzel bir şey. Bizim için çok basit görülen soruları bize soruyorlar. Çok eğleniyoruz” dedi.
“Rehberlik hizmeti dünyanın her tarafında paralı yapılan bir hizmettir” diyen gönüllü elçi Murat Güler, elçilerin tarihi bilginin yanı sıra turistlere tecrübelerini de paylaştıklarını söyledi.
Bir diğer gönüllü elçi ise, Gönüllü Turizm Elçileri Projesi’ne nasıl katıldığını anlattı.
Gönüllü elçi, “Belediyenin ilanlarını gördüm ve ben buna katılmalıyım dedim. Belli bir sınava girdik ve aralarından 300 öğrenci seçildi. İngilizcemi çok geliştirdim. Hem yurt içinden hem de yurt dışından çok arkadaşlarımız oldu. Ve sosyalleştik. Ben çok beğeniyorum. İlk kuzenim yazılmıştı sonra ben bu senede kardeşimi de yazdırdık” diye konuştu.
Gönüllü turizm elçileri, Sultanahmet Meydanı, Ayasofya Meydanı, Eminönü Mısır Çarşısı, Gülhane ve Yerebatan Parkı, Divanyolu ve çevresi, Beyazıt ve Kapalıçarşı, Atatürk Havaalanı ve Kabataş’tan Beyazıt’a kadar olan tramvay duraklarında turistlere yardımcı olacaklar.
1 Temmuz’da başlayan ‘Gönüllü Turizm Elçileri Projesi’ 6 Eylül Cuma gününe kadar devam edecek.