Manisa Haberleri

VALİ COŞ: ’İMAR PLANLARIMIZ, İLİM VE FENNİN GEREKTİĞİ ŞEKİLDE YAPILMIYOR’

Haber 04.07.2013 15:12 Perşembe
Adana Kentsel Dönüşüm Derneği (AKED) Başkanı Bekir Kazım Ayhan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Vali Hüseyin Avni Coş’u makamında ziyaret etti.
Ziyaret sırasında, derneğin kuruluş amacı ve çalışmaları konusunda Vali Coş’a bilgi veren AKED Başkanı Bekir Kazım Ayhan, kentsel dönüşüm konusunun daha yaşanabilir bir çevre oluşturmak açısından büyük önem taşıdığını, Adana Kentsel Dönüşüm Derneği olarak, bu önem doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Ayhan, "Kentimizin daha modern ve yaşanabilir bir hale gelebilmesi için, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve özel sektör temsilcileri ile işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.
Vali Coş ise, yeni kurulan Adana Kentsel Dönüşüm Derneği başkanı ile yöneticilerini kutladı ve çalışmalarında başarılar diledi.
Çarpık kentleşmenin önlenmesi için, binalar ve şehir planlamaları yapılırken, bilimin gerekli doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Vali Coş, "Ülkemizde binlerce belki milyonlarca konut stoku var. Maliyet olarak bunlar birer milli servet. Dolayısıyla binalar yapılırken daha fazla özen gösterilmeli, kaliteye daha fazla önem verilmeli, mühendislik ve mimarlığın bilimsel koşulları göz önünde tutulmalı" dedi.
Kentsel dönüşüm konusunun öneminin Adana’da had safhada olduğuna dikkat çeken Vali Coş, "Çünkü ilimizde binlerce standart dışı konut var. Çıkmaz sokaklar mevcut. Şehircilik açısından sorunlarımız var. Mimari ve görsel açıdan sorunlarımız var. Bu sorunları aşmamız lazım. Bugünden sonra en azından hata yapmamamız, yanlış yapmamamız lazım. Ama bakıyorsunuz bu yanlışlıklar günümüzde dahi devam ediyor. Bazı yapı denetim şirketleri, görevlerini layıkıyla yerine getirmiyor. Yapılan her işte, meslek ahlakının etkili olması lazım. İyi işler yapmayanların da kendi meslek kuruluşlarınca tecrit edilmesi gerekiyor. İmar planlarımız, ilim ve fennin gerektiği şekilde yapılmıyor. Kentin imar planları yapılırken, bütün paydaşların görüşünün alınması, paylaşımcı bir planlama yapılması lazım. Dolayısıyla sizler gibi duyarlı sivil toplum kuruluşlarımızı önemli görevler düşüyor. Tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Dikkat etmemiz lazım. Zararın neresinden dönersek kardır. Kentsel dönüşüm çalışması şart ama bu çalışmanın da ilim ve fennin gerekleri doğrultusunda yapılması gerekiyor. Bu doğrultuda, yeni kurulan AKED üyelerine teşekkür ediyor ve kentsel dönüşüm konusunda yapılacak çalışmalara, destek vermeye hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum" dedi.