Manisa Haberleri

VALİ COŞ: ’İSRAFI ÖNLEYEREK HİZMETİ ARTIRDIK’

Haber 04.07.2013 15:33 Perşembe
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, yol ve anaokulu yapımı ile akaryakıt kullanımında israfı önleyerek hizmeti artırdıklarını söyledi.
Vali Coş, yaptığı açıklamada, 2012 yılında göreve geldikten sora kamu harcamalarında israfa giderek, bütün hizmetleri geçmişin yarı fiyatında yapıp daha fazla hizmet ürettiklerini söyledi. Coş, anaokulu yapımında daha önce 6 derslikli bir okulun 1 milyon 250 bin liraya yapıldığını ancak kendi dönemlerinde derslik maliyetinin 80-90 bine kadar düştüğünü ve yüzde 60 tasarruf sağlandığını kaydetti. Tasarruf sayesinde daha az paraya daha fazla okul yaptırıldığını ifade etti. Coş aynı yöntemi yol yol yapımında da kullandıklarını 2010 yılında 30 milyon liraya 465 kilometre yol yapılırken, 2012 yılında bu yolun 14.8 milyon liraya yapıldığını yüzde 50'den fazla tasarruf sağlandığını vurgulayarak, "Daha önce köy yollarının asfaltı 5 ila 8 santimetre kalınlığında olurken biz bunu 12 ila 15 santimetreye yani olması gereken kalınlığa çıkardık. Ancak buna rağmen işi yaparken geçmiş dönemden yüzde 50 daha az fiyata bu işi yaptık. Normalde asfalt kalınlaştığı için maliyet artması gerekirken azaldı" dedi.
Muslukları kısarak devletin parasının çarçur edilmesinin önüne geçtiklerine dikkat çeken Coş, "Bizim tek hedefimiz millete hizmet ederken, en ucuza en kaliteli hizmeti götürmektir. Bunu yaparken de en şeffaf şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz" ifadesini kullandı.
Vali Coş, kendisinden önceki dönemde aynı işlerin daha fazla parayla yapılması konusunda inceleme yapıldığını bir kasıtın bulunması durumunda gereğinin yapılacağını, bu konularda herkesin bağımsız yargının önüne çıkabileceğini sözlerine ekledi.