Manisa Haberleri

MERSİN BAROSU’NDAN ANKARA BAROSU’NA DESTEK

Haber 04.07.2013 16:25 Perşembe
Mersin Barosu, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün, Gezi Parkı olayları ile ilgili hazırladığı evrakta Ankara Barosu’nu da suçlamasına tepki göstererek, “Buradaki suçlama Ankara Barosu'na yapılmış bir suçlama değildir, tüm hukuk camiasına yapılmış bir suçlamadır. Bunu reddediyor ve kınıyoruz” dedi.
Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, yazılı bir açıklama yaparak Ankara Barosu’na destek verdi. Mersin Barosu’nun da Ankara Barosu, Türkiye Barolar Birliği ve diğer tüm barolar gibi hiç bir siyasi partinin ya da siyasi ideolojinin değil, sadece hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, insan hakları, demokrasi ve özgürlüklerin tarafında olduğunu vurgulayan Antmen, “Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün Gezi olayları kapsamında hazırladığı evrakta, aralarında Ankara Barosu’nun da yer aldığı demokratik kitle örgütleri ile sivil toplum kuruluşları, göstericileri kışkırtmak, yönlendirmek, eylemci gruplara kamuoyu desteği sağlamak ve yargı ile emniyet üzerinde psikolojik baskı uygulamak ve kişileri savcılığa suç duyurusunda bulunmaya teşvikle suçlanmıştır” ifadelerini kullandı.
Avukatlar ve meslek örgütü olarak baroların, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını korumakla görevli olduklarının altını çizen Antmen, şöyle devam etti: “Bu görevin gereklerini, insan hakları ve hukuka aykırı eylem ve ihlaller nereden ve kimden gelirse gelsin yerine getirmek avukatların varlık sebebi olup, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 76. maddesi ve 95. maddesinin 21. fıkrası ile bu yetki ve görev açıkça belirtilmiştir. Bu anlamda, avukatlar ve barolar siyasi iktidarlara muhalif veya yandaş değildirler ve fakat hukukçuluğun gereği olarak her hukuksuzlukta muhalif dik duruş sergilemek durumundadırlar.”
Mersin Barosu olarak, Ankara Barosu’na yönelik haksız ve hukuk dışı itham ve ifadeler içeren söz konusu fezlekenin kabul edilemez bir hukuk dışılık olduğunu öne süren Antmen, şunları kaydetti: “Daha önce emsaline rastlamadığımız bir polis fezlekesiyle karşı karşıyayız. Ankara Barosu’nun hukuk ayaklar altına alınarak suçlandığı husus, Ankara’daki eylemlerde polis şiddetine maruz kalanların anayasal haklarını aramaya yardımcı olmaktır. Soruyoruz, avukatlar ve barolar bunu yapmayacak da ne yapacaklardır? Buradaki suçlama Ankara Barosu'na yapılmış bir suçlama değildir, tüm hukuk camiasına yapılmış bir suçlamadır. Bunu reddediyor ve kınıyoruz. Mersin Barosu olarak bu polis fezlekesini yazanlar her kim ise onlar hakkında derhal en etkili adli ve idari soruşturmaların başlamasını talep ediyoruz.”