Manisa Haberleri

’BU YIL GURBETÇİ ÇIKIŞLAR HIZLANACAK’

Haber 04.07.2013 17:28 Perşembe
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, geçen yılki giriş ve çıkış verileri ile bu yılki verilerin arasında pek fark olmadığını belirterek, hatta bu yıl çıkışların daha hızlı olabileceğini söyledi.
Yalçın, Bulgaristan sınır kapısı Kaptan Andreevo da bu yıl çalışma yaparak peronların genişletecekleri yönünde bilgi geldiğini ifade etti. Bulgaristan tarafı yeni yapılanmada ayrıca bekleme sahasını da genişletileceği yönünde açıklama yapan Yalçın şunları kaydetti:
Bu çıkış rakamlarında bayağı bir iyileşme görebiliriz. Çıkışta şikayetlerin minimuma ineceğini düşünüyorum. Bulgar tarafının yapmış olacağı genişletme ve peronlarını çoğaltması Türkiye’den Yurt dışına çıkışları hızlandıracaktır” diye konuştu.
“HER TÜRLÜ TEDBİRİMİZİ ALDIK”
Gurbetçilerin yaz aylarında izinlerinde Türkiye’ye gelmelerine yönelik çalışmaların tamamlandığını ifade eden Yalçın, “Yoğunluk yaşanmasının sebeplerinden bir tanesi de kısa sürede çok aracın gelmesi oluyor. Dağınık gelmedikleri için bir yoğunluk yaşanıyor. Mesela 5 bin araç 5 saatte gelmeye çalışıyor. İster istemez, yoğunluk yaşanıyor. Bu kapıdan hepimiz bir anada çıkamayacağımız gibi geçişlerde aynı sıkıntılar yaşanıyor. Sıkışıklık yaşanmaması için biz her türlü tedbirimizi aldık. Geçen yıl uygulamaya koyduğumuz kırmızı hat uygulamasında başarılı olduk. Uygulamada peronlarda artık muayene yapmıyoruz, sadece risk analizi yapıyoruz. Peronlarda şüpheli gördükleri ya da evraklarında eksik olan araçları kırmızı hatta gönderiyorlar. Onların kırmızı hatta işleri yapılırken sorunsuz olan araçlar hızlı bir şekilde geçiyorlar. Bu uygulamada başarılı olunca kapasiteyi artırarak devam edeceğiz” dedi.
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, yıllık kalite raporları, giriş ve çıkış verileri, şeklinde bilgileri grafikler eşliğinde basın mensuplarına anlattı.