Manisa Haberleri

(ÖZEL HABER)

Haber 04.07.2013 18:02 Perşembe
Afyonkarahisar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Derin, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine çıkan süt ihraç izninin kentteki süt üreticilerine katkısının olmadığını kaydederek, “İhraç izni üretim noktasında değil, sadece fiyatların sabit kalması yönünde faydalı oldu” dedi.
Kentte aylık yaklaşık 500 bin ton süt üretimin gerçekleştirildiğini söyleyen Derin, süt üreticilerinin son yıllarda önemli sıkıntıları olduğunu dile getirdi. Afyonkarahisar’da süt satış fiyatlarının 70 kuruş seviyesi ile çevre illerin yaklaşık 25 kuruş altında satıldığını söyleyen Osman Derin, “Kentteki süt üreticilerimizin en çok şikayet ettikleri konunun başında süt satış fiyatları geliyor. Denizli, Burdur ve Isparta gibi illere baktığımız zaman o kentlerde fiyatlar 90 kuruş ve üzerinde. Durum bu olunca da üreticilerimiz önünü görmekte zorlanıyor” dedi.
"KALİTE ARTIYOR, FİYAT SABİT KALIYOR
Köylerde süt toplama merkezlerinin olmamasının üreticileri ciddi anlamda zarar ettirdiğinin de altını çizen Derin, şunları söyledi:
“Bizler kentimizin süt kalitesini arttırmak için gerekli çalışmalarımızı yaparken, aynı zamanda da üreticilerimizin gelirlerini arttırmak için çeşitli çözüm arayışları içerisindeyiz. Kalitemizin her geçen gün artmasına rağmen yine de, üreticilerimiz bundan beklediği faydayı göremiyor. Nedeni ise, köylerde toplama merkezleri ve soğutma tankları olmamasından kaynaklanıyor. Üreticiler sütü aracılara veriyor ve burada da bir değer kaybı yaşanıyor. Biz birlik olarak ailen Afyonkarahisar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden köylere soğutma tankları kurmalarını bekliyoruz. Bu sorun ancak böyle aşılır” dedi.
“SÜTTE AFYONKARAHİSAR’DAN İHRACAT YOK”
Türkiye’de üretimi yapılan süte geçtiğimiz günlerde AB tarafından ihraç izninin verilmesinin ardından, üreticilerin umutlandığını, ancak ihraç izninden üreticilerin beklediklerini bulamadığını anlatan Afyonkarahisar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Derin, çıkan iznin sadece arz talep dengesini karşıladığını ve fiyatların düşüşünü önleyerek, sabit kalmasını sağladığını vurguladı. Afyonkarahisar’da aylık üretimi yapılan yaklaşık 500 bin ton sütün şuanda ihraç edilmediğini, ülke piyasasına dağıtıldığını da kaydeden Derin, kentte süt ve süt ürünleri ihracatının henüz başlamadığını da sözlerine ekledi.