Manisa Haberleri

DEMOKRAT PARTİ KAYSERİ İL BAŞKANI İSMET ÖZBAKKAL:

Haber 05.07.2013 09:18 Cuma
Demokrat Parti Kayseri İl Başkanı İsmet Özbakkal, ''Bütün darbe ve muhtıralara Demokrat Parti ve Adalet Partisi maruz kalmıştır. 27 Mayıs 1960, 12 Eylül 1980 müdahaleleri ile 28 Şubat sürecinin doğrudan muhatabı ve mağduru Demokrat Parti’dir'' dedi.
Özbakkal, yaptığı açıklamada, bu darbe süreçlerinin hepsinde alaşağı edilen, idam edilen, zindanlara atılan, mağdur edilen, aşağılanan, ‘kuyruk’ denilenlerin hep demokratlar olduğunu bildirdi.
Açıklamasında, ''Keşke bir yolu olsa da bu sabıkalı sözcükleri sözlüklerden kaldırabilsek. Darbe de, Muhtıra da Millete; milletin kendi öz parasıyla, vergisiyle, evlâdıyla silâh dayamaktır'' diyen Özbakkal, şöyle devam etti:
''Eline silâh, sırtına üniforma, vatan ve millet savunması için güç verdiklerimizin, kendilerine tanınan bu imkân ve kabiliyetleri dönüp millete karşı kullanmalarıdır.
Bunu bizlerin hiçbir şekilde onaylaması, kabullenmesi mümkün değildir. Her türlü darbe ve muhtıra, demokrasiye karşı bir ara verme girişimidir ve yapıldığı andan itibaren, aslında millet vicdanında mahkûm edilmektedir. Türkiye’de hiçbir darbenin milletten tasvip gördüğünü söyleyebilmek mümkün değildir. Hepsi de ayrıca çok derin, telâfisi kabil olmayan yaralar açmıştır. Kırılganlıklar oluşturmuştur. Bunun için, demokrasimize ve milletin iradesine önem vermeliyiz.
Darbecileri, cuntacıları eleştirip, onları yargılamak ayrı, TSK’yı toptan darbeci ve muhtıracı bir zihniyetin taşıyıcısı olarak değerlendirmek ayrı. Kaldı ki, ülkemizde darbe ve müdahaleler tarihine baktığımız zaman daha vahim hadiseler vardır. Darbecilerin arasındaki siviller, siyasetçiler, bürokratlar, akademisyenler… Yani aslında, zihniyetler sivil olmazsa, kuşatılmamış olmazsa, hür olmazsa kâğıt üzerindeki demokrasi mefhumu fazla da bir şey ifade etmiyor. Bunun için, asker, sivil fark etmez, cuntacı zihniyetlere asla geçit verilmemeli ki, darbe ve muhtıralarla Türkiye yolundan alıkonmasın.''
DP İl Başkanı İsmet Özbakkal açıklamasında, ''Muhtıra ve darbelerin hepsinin kökü, kaynağı dışarıdadır. İçerden kök bulan, neşet eden bir tane bile darbe ve muhtıra yoktur. İmal edilmiş sebepler üzerine inşa edilmişlerdir. İmalatı yapanlar kimlerdir ve ne karşılığı yapmışlardır? Buna bakmak lâzımdır'' ifadelerini kullandı.