Manisa Haberleri

PEMBE DOMATES FİYAT ARTIŞINDAN ETKİLENMEYECEK

Haber 05.07.2013 10:03 Cuma
Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, domatesin Tuta Sineği hastalığı sebebiyle rekoltesi düştüğünü ve buna bağlı olarak da fiyatının tavan yaptığını söyledi. Beşli, Yalova'nın pembe domatesinin ise, fiyat artışından etkilenmeyeceğini dile getirdi.
Domates fiyatları Tuta Sineği sebebiyle tavan yaptı. Normalde kilosu 1 TL civarında seyretmesi gereken domatesin fiyatı, 3 kat artarak 3 TL'yi buldu. Konuyla ilgili bilgi veren Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, "Afrika menşeli Tuta Sineği hastalığı bu yıl domates üretimine ciddi zarar verdi. Yine yaşanan kuvvetli yağışlarda açık alanlardaki domateslere zarar verdi. Bütün bunlara bir de domates ihracatının artışı eklenince iç piyasaya domates yetiştirilemedi ve fiyatlar pik yatı. Önümüzdeki günlerde fiyatın yeniden normale döneceğini sanıyorum" dedi.
Pembe Domates'in hasadına ise 15 Temmuz tarihi itibarı ile başlanacağını dile getiren Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, "Pembe Domates, Tuta Sineği hastalığından etkilenmedi. 15 Temmuzda hasada başlıyoruz. Çok iyi bir hasat bekliyoruz. Bu yıl vatandaşımız hem bol hem de ucuz bir şekilde pembe domates yiyecek" şeklinde konuştu.
Pembe domatesin artık Yalova ile özdeşleştiğine dikkat çeken Beşli, "Bir çok ilden pembe domates fidesi ve tohumu almak için buraya geliyorlar. Ancak nerede üretilirse üretilsin satılırken Yalova Pembe Domatesi olarak satılıyor. İyi tarım ürünü olan Pembe Domates, Yalova'nın markası konumuna geldi" diye konuştu.