Manisa Haberleri

AYDIN ESNAFI ESKİ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

Haber 05.07.2013 10:07 Cuma
Aydın merkez Veysipaşa Mahallesi Farabi Sokak esnafı, tarihi yapılar arasında yer alan ‘Gümrükönü Hanı’nın restorasyonu bir an önce tamamlanmasını istiyor.
Aydın merkez Veysipaşa Mahallesi Farabi Sokak’ta faaliyetlerini sürdüren esnaflar, Gümrükönü Hanı restorasyonunun tamamlanmasının ardından Aydın'ın eski dokusunun yeniden anımsatacağını belirterek, Aydın ile özdeşmiş ürünlerin bu alanda sergilemek istedikleri ifade etti.
Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Özçakır, Aydın’ın en eski sokağı olan Farabi Sokağın artık canlanmasını istediklerini belirterek, Gümrükönü Han restorasyon çalışmaların yakın bir tarihte tamamlanacağı müjdesini de aldıklarını ve bu Hanın tamamlanması ile sokağın canlanacağını söyledi. Özçakır, ''Gümrükönü Hanı restorasyonun tamamlanması halinde vatandaşlarımızın sandıklarda veya bodrum katlarda yer alan dedesinden, atasından kalan eserleri burada yapılacak dükkanlarda sergilenme fırsatı doğacaktır. Ayrıca Aydının ürünleri olan incir, zeytin, zeytinyağı, kestane, halı, kilim gibi ürünlerin de yer alacağı bir ortamın oluşmasını arzuluyoruz. Gelecek olan turist kafilelerinde gezip dolaşacağı bir zemin sağlanacaktır. Gümrükönü Hanı, Aydın da eski geleneği yaşatacak kubbeli, kurnalı odaları ile beraber turizme de hizmet edeceğine inanıyoruz'' dedi.
Emekli Esnaf Gökselin Pireli'de, bir an önce Gümrükönü Hanın restorasyonun bitmesini istediklerini belirterek, ''Burada hizmete açılacak küçük dükkanların yerli zanaatkar esnafa tahsis edilmesini arzu ediyoruz. Benim elimde eski halı, kilimler var. Han bittikten sonra bize de bir dükkan tahsis edilmesi halinde eski halı ve kilimleri sergileriz. Biz bu ürünleri pazarda sergilediğimiz zaman hiç bir değeri olmuyor. Bu tarihi eserlerin ancak bu tür tarihi handa değer bulacağını düşünüyoruz. Aydın yöresinde, halı ve kilimin dışında da tarihi değeri olan birçok ürü var. Bu ürünlerin de bu handa değerlenmesi halinde eski ile yeni arasında bir köprü oluşturacağı gibi değer bulacağı inancındayım'' diye konuştu.
Farabi Sokak esnaflarından Sinan Çepni'de, ''Gümrükönü Hanın restorasyonun tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Ancak Hanın tamamlamasının ardından burada tarihi dokuyu bozmayacak ürünlerin sergilenmesini istiyoruz. Amacın dışına çıkılarak, market, manav gibi alanlara dönüştürülmesine karşıyız. Selçuklu, Osmanlı ya da Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki fincanlarından ya da kaplardan müşterilere servis yapılmasını, buradaki mevcut dükkanlarda, Aydın'ın eski dokusunu anımsatacak ya da Aydın ile özdeşmiş ürünlerin bulundurulmasını istiyoruz'' şeklinde konuştu.