Manisa Haberleri

BW ENERJİ TÜRKİYE İLK PROJESİNE İMZA ATTI

Haber 05.07.2013 10:23 Cuma
Türkiye’deki ilk 500 kilovatlık fotovoltaik çatı projesine B&W Enerji Türkiye imza attı. Kayseri Serbest Bölge'de faaliyetini sürdüren Gürkan Mobilya ile B&W Enerji Türkiye arasında imzalanan protokolle, Gürkan Mobilya'ya kendi enerjisini üretecek çatı sistemi kurulacak.
Yaklaşık 1 sene önce Türkiye'de yönetmeliğe giren ve yasaları çıkan fotovoltik enerji üretimi için başlatılan ilk çalışmalar, yavaş yavaş sonuçlanmaya başladı. Yasal izinlerinden, ölçümlerine uzun bir zaman ve emek isteyen fotovoltaik enerji projeleri için Türkiye artık hazır. Avrupa’da uzun zamandır kullanılan doğa dostu yenilenebilir enerji için Türkiye’de de çok sayıda başvuru yapıldı.
Türkiye de yeni olan bu sistemler için Kayserili girişimci işadamı Mehmet Eresin, Almanya B&W enerjiyle ortaklık kurarak 15 yıllık deneyimi Türkiye'ye taşıdı. B&W Enerji, kurulumundan çok kısa bir süre sonra Türkiye'deki ilk 500 kilovatlık çatı projesiyle hem kendisi için hem de Türkiye için bu sektörün açılışını yaptı.
Gürkan Mobilya'nın Kayseri Serbest Bölge'deki fabrikasında imzalanan sözleşme ile Türkiye enerji sektöründe dışa bağımsız yenilenebilir bir enerji dönemi de başlamış oldu.