Manisa Haberleri

MALATYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ DOKTOR KEMAL ŞENER:

Haber 05.07.2013 12:30 Cuma
Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “İshalde erken tedavinin özellikle bebeklerde ve çocuklarda hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır” dedi.
İshal ile ilgili açıklamalar yapan İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Şener, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“İshal, özellikle çocukluk yaş gruplarında beslenme yetersizliği ve aşırı su kaybına neden olarak maalesef ölümle sonuçlanabilmektedir. Ölüm, öncelikle vücuttan fazla miktarda su ve tuz kaybı sonucu meydana gelir.
Ayrıca ishal, yetersiz beslenen çocuklarda daha sık görülür ve daha ağır seyreder. İshalin kendiside beslenme bozukluğuna neden olur. Çünkü ishalde su ve tuzun kaybı yanında vücuttan besin maddeleri de kaybedilir. Başta ishal durdurucu ilaçlar olmak üzere hiç bir ilaç hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.
Tedavinin ana amacı vücuttan kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Bu amaçla, sanılanın aksine ishalli çocuğa her zamankinden daha çok su ve sulu gıdalar verilmeli, çocuk emziriliyorsa emzirmeye devam edilmelidir.”
Doktor Şener, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Eğer sağlık personeli tarafından çocuğunuza, ağızdan şeker tuz paketi verilmiş ise tarif edildiği şekilde hazırlayıp veriniz. Eğer çocuğunuz verilen sıvıyı alamıyorsa, kanlı ishali ve kusması varsa mutlaka hastanede yatırılarak tedavi gerekeceğinden vakit kaybedilmeden hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.”
Şener, ağız yoluyla bulaşan mikroorganizmalar sonucu oluşan ishalin, önlenebilir bir hastalık olduğunu kaydetti.
Şener, alınan tedbirler ile ishalden korutulabileceğini belirterek, şunları söyledi:
“Bebeklere ilk altı ay sadece anne sütü verilmelidir. Çocuklar yaşına uygun yeterli ve dengeli beslenmelidir. Temiz içme suyu kullanılmalıdır. Meyve, sebzeler tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Eller, yemekten önce ve tuvaletten sonra mutlaka sabunla yıkanmalıdır.”
Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak başta Aile hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızla halkımızın hizmetindeyiz.
İshalde erken tedavinin özellikle bebeklerde ve çocuklarda hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır.”