Manisa Haberleri

652. TARİHİ KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

Haber 05.07.2013 21:22 Cuma
EDİRNE (İHA) – 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, er meydanında yapılan açılış töreni ile başladı.
Açılış töreninde konuşma yapan Edirne Valisi Hasan Duruer, 652 yıllık Kırkpınar’ın köklü bir geçmişi olduğunu belirterek, “652 yıl önce Amerika kıtası yoktu” diye nitelendirdi. Vali Duruer, “Bu kadar köklü bir medeniyetin, bu kadar köklü bir geçmişin, ancak bu kadar güzel güreşleri olabilir. Dünyanın en eski spor organizasyonu olan Kırkpınar güreşleri, her ne kadar Olimpiyatlar bizden daha eski görünse dahi, bir sürekliliği olmamış, bir kesinti içinde olmuş. Buna karşılık Kırkpınar hiçbir zaman kesintiye uğramamış, sürekliliği olan bir organizasyon olarak günümüze gelmiş. Burada Türk’ün şan ve şerefle Koca Yusuflar, Kel Aliço’lar gibi pehlivanlar yetişmiş, daha nice pehlivanlar yetişeceğine inanıyoruz. Kırkpınar organizasyonunun gelecek yıllarda inşallah uluslar arası bir etkinlikle, gerek valiliğimizin, gerek belediyemizin,gerek bakanlık ve federasyonumuzun destek vermesini boynunun borcu olarak değerlendiriyorum. İnşallah gelecek yıl hep birlikte olacağız” şeklinde konuştu.
“KIRKPINAR’I ULUSLAR ARASI BOYUTLARA TAŞIMAK İSTİYORUZ”
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de Edirne’nin tarihi dokusunun ve insanlarının güzel olduğunu ifade ederek, “Ben bu kente 200 yıldan beri belediye başkanlığı yapmaktan onur ve şerefini yaşıyorum. Edirne’ye Avrupa kenti değil Dünya kenti olmak yakışır diyorum. Selimiye Camii ve Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin UNESCO’ya girmesinden dolayı dünya malı olmasından mutluluk duyuyorum. Kırkpınar’ımızın dışında, sonbahar aylarında uluslar arası bir güreş turnuvası yaparak, 40-50 ülkenin pehlivanlarını buraya getirerek tüm Dünya’ya açmak istiyoruz. Tüm dünyanın Türk’ün mertliğini, yiğitliğini, hoş görüsünü ve alın terini görmesini istiyoruz. Bunu yapacak iddiamız, heyecanımız ve gücümüz var. İnşallah Edirne olarak belediyemizle, valiliğimizle, federasyonumuzla, bakanlığımızla ve halkımızla beraber kol kola girerek, bunu başarmak durumundayız” dedi.
“KIRKPINAR’IN ŞANINA YAKIŞI ŞEKİLDE GÜREŞİN”
Açılış konuşmasında Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim yaptığı konuşmada, “Ata sporun yağlı güreşin bu güne kadar nasıl gelmişse, bundan sonra da elimizden geldiğince yapmaya gayret göstermekteyiz. 652’inci Tarihi Kırkpınar güreşlerine katılan güreşçilerimize şanına yakışır şekilde güreşmelerini istiyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından belediye bandosu eşliğinde Kırkpınar’da görev yapacak olan hakemler, görevliler, güreşçiler protokol tribününün önünden geçti. Son olarak davul-zurna ekibi protokol tribünü önünde kısa bir gösteri yaptı. Kısa gösterinin ardından protokol tribünü dahil herkes davul-zurna ekibini ayakta alkışladı. Açılış töreni bitimiyle, güreşlere devam edildi.