Manisa Haberleri

UŞAK’TAN TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK KARAR

Haber 06.07.2013 09:13 Cumartesi
Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan kent içinde bulunan baz istasyonları için açtıkları hukuk mücadelesinde başarılı olduklarını ve alınan mahkeme kararı ile başka illere örnek bir uygulamanın ortaya çıkacağını belirtti.
Daha önce baz istasyonlarının vatandaşlar ile anlaşarak kolayca kent merkezinde baz istasyonu kurabildiğine işaret eden Başkan Erdoğan, "Artık baz istasyonu kurmak isteyenler bu konuda istediği gibi davranamayacak. Baz istasyonu kurmak isteyenler bizden gelip ruhsat almalılar. Konu ile ilgili titiz çalışmamız nedeniyle yapılan bir baz istasyonunu durdurup ayrıca ceza verdik” dedi. Alınan kararın başka belediyelere de emsal teşkil edeceğinin altını çizen Başkan Erdoğan, durumun kendileri için memnuniyet verici olduğuna dikkat çekti. Halk sağlığı açısından da alınan kararın önemine vurgu yapan Başkan Erdoğan, " Önceden beri baz istasyonlarının verdiği zararlar konusunda sürekli konuşulmaktadır. Bu durum deneyler ile de sabit kılınmıştır. Evlerinin yakınlarına baz istasyonu kurulan vatandaşlarımız artık bir endişe taşımayacaklardır. Alınan karar bu davranışın kolay olmayacağını bir göstergesidir” şeklinde konuştu.
Başkan Erdoğan 2009 yılından sonra kurulan tüm baz istasyonlarında kararın geçerli olacağını sözlerine ekledi.
EMSAL BİR KARAR
Alınan kararın örnek niteliğinde olacağına işaret eden Erdoğan, ”İmar sınırları içinde yapılacak baz istasyonları ruhsat almak zorundadır. Biz bu konu üzerinde uzun zamandan beri çalışıyorduk. Bu konuda yaklaşık 75 metre yüksekliğinde yapılacak bir baz istasyonunu yapım aşamasında durdurduk. Bu kararımızın ardından baz istasyonu kuracak firma mahkemeye gitmişti. İtiraz edilen mahkeme olan Manisa İdare Mahkemesi bizi haklı buldu. Karara göre 2009 yılından sonraki bütün baz istasyonlarının yapı grubuna girdiği için ruhsat alınması gerekmektedir. Alınan karar halk sağlığı için alınmış önemli bir karardır. Bundan sonra belediyeden ruhsat alınmadan baz istasyonu kurulamayacak. Biz baz istasyonlarının şehir dışında ve daha büyük ölçekte olmasını istiyoruz. Artık herhangi bir vatandaş ile anlaşıp baz istasyonu kurulmamalıdır. Bu yasaya uygun değildi. Yapılan doneler yüksek bir metal yığını olmakla birlikte etraflarında yerleşim alanlarının bulunması ayrıca risk oluşturuyordu. Halkımızın bu konuda kaygıları artık kalmayacak. Ayrıca alınan kararın çevre sağlığı açısından da önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.