Manisa Haberleri

BAKAN BAYRAKTAR: ’DENİZ KİRLİLİĞİ TATBİKATI 6 AYDA BİR TEKRARLANACAK’

Haber 06.07.2013 14:50 Cumartesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, katıldığı “Çevre Kirliliği Acil Müdahale Tatbikatı”nın 6 ayda bir tekrarlanacağını açıkladı.
Bakan Bayraktar, Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde gerçekleştirilen “Çevre Kirliliği Acil Müdahale Tatbikatı”na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bayraktar, kıyı tesisleri ile ilgili mevzuat kapsamında acil müdahale konusunda imkan ve kabiliyetlerin geliştirilmesi ve tüm katılımcıların araç, gereç ve ekipman kullanım becerilerinin artırılması amacı ile bundan böyle tatbikatın 6 ayda bir tekrarlanacağını açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının görev ve sorumlulukları arasından yer alan deniz emniyetinin sağlanması ve deniz kirliliğinin önlenmesi için ciddi çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekleyen Bayraktar, başarı ile tamamlanan tatbikat için “Bu sayede muhtemel tehlikeler karşısında mevcut durumumuzu gözden geçirme fırsatı da buluyoruz” dedi.
KIYI TESİSLERİNİN DENETİMLERİNE BAŞLANDI
Gemilerin seyir esnasında ürettikleri yağlı atıkların yanı sıra yükleme boşaltma işlemleri sırasında, kıyı tesislerinde meydana gelen operasyonel hatalardan kaynaklanan petrol döküntülerinin deniz ve hava kirliliğine neden olduğunun tespit edildiğini kaydeden Bayraktar, bakanlığın en önemli görevlerinden birinin de kıyı tesislerinin acil müdahale konusundaki yeterliliğinin denetlenmesi olduğunun altını çizdi.
Bayraktar, hazırlanan program çerçevesinde, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünce 2013 yılında denetimlerin başlandığına da dikkat çekti.
Bakan Bayraktar’ın talimatı ile başlayan tatbikat, senaryo gereği çarpışan iki gemiye ekiplerin anında müdahalesi ile sonlandı.