Manisa Haberleri

MUHTAR ÖDENEK VE SOSYAL GÜVENCESİ TORBA YASADA

Haber 06.07.2013 15:16 Cumartesi
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, muhtarların ödenek ve sosyal güvencesine ilişkin maddenin, TBMM’de görüşülen torba yasaya eklenmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Başkan Akdeniz, muhtar ödenek ve sosyal güvencesi kapsamında yapılması düşünülen yasanın, mecliste görüşülmekte olan torba yasa kapsamına alınmasının muhtarlar arasında memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Kapanacak, denen muhtarlığı geleceğe taşımanın ve daha yetkilendirilmiş bir muhtarlık kurumu içinde çalışmanın yolu da böylece açılmış olacaktır.Hükümetimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.
“Yasa kapsamında muhtarlarımızın şuan almış olduğu ödeneğin miktarı asgari ücret seviyesinin de yukarısına çıkarılmış ve sosyal güvencesi olmayan muhtarlarımızın sosyal güvenceleri devlet tarafından karşılanması sağlanmıştır” diyen Akdeniz, “Şuan itibariyle 420 TL olan muhtar ödeneği 875 TL seviyelerine çıkarılmış ve bu ödeneğin içinden sosyal güvencesi olmayan muhtarlarımızın primleri kesilerek kalan miktarı muhtarlarımıza ödenecektir. Emekli muhtarlarımız ödeneğini tam olarak alacaktır. Öyle umut ediyoruz ki, muhtarlarımızın diğer konulardaki düzenlenmesini istediği sorunların, 'Köy Kanunu' ile birlikte 'Mahalle Kanunu’nun da gelecek yasama döneminde hükümetimiz tarafından çıkarılacağından ve 184 yıllık muhtarlık kurumunu geleceğe taşıyacağından kuşkumuz yoktur” ifadelerini kullanarak, tüm muhtar camiasına hayırlı olmasını diledi.