Manisa Haberleri

ANTALYA’DA YARALI SOKAK KÖPEĞİNE AMBULANS HİZMETİ

Haber 07.07.2013 15:16 Pazar
Antalya Büyükşehir Belediyesi, sokakta yaşayan sahipsiz hayvanlara anında müdahale edebilecek tam teşekküllü hayvan ambulansını hizmete soktu.
Veteriner Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek tam donanımlı ambulans alan Büyükşehir Belediyesi, sokakta yaşayan sahipsiz küçük dostlara hizmet verecek. Tam donanımlı ambulans, acil müdahalelerle birçok hayvanın hayatını kurtaracak. Acil cerrahi müdahalenin yapılabileceği ambulansta yoğun bakım ünitesi ve solunum cihazları gibi hayati fonksiyon için önem arz eden cihaz ve donanımlar yer alıyor. Alo 153’e gelen ihbarlar doğrultusunda 24 saat ücretsiz hizmet verecek olan ambulans yaralı hayvanları bakımevine getirecek.
Belediye ekipleri bugün Varsak Karşıyaka mahallesinde bir aracın çarpıp yaraladığı yavru köpeğe anında müdahale etti. Çevredeki vatandaşların Alo 153’e yaptığı ihbar üzerine önce yaralı hayvanın durumu hakkında bilgi edinen kipler, hayvan toplama aracıyla kısa sürede olay yerine gelerek yavru köpeği Antalya Büyükşehir Belediyesi Geçici Sahipsiz Hayvan Barınağı’na götürdü. Köpeğin sol ön ayağında kırık olduğu tespit edilirken nöbetçi doktor iç kanama ihtimali üzerine köpeğin yaralı koluna röntgen çekti.
Geçici sahipsiz hayvan barınağında sahipsiz hayvan ambulansının da bulunduğunu bildiren Veteriner Hekim Oğuz Demiral barınağa gelen ihbarları değerlendirmeye alıp acil bir durum olduğu takdirde ambulansla müdahale ettiklerini belirtti. Barınakta ayrıca hayvan toplama ekiplerinin de olduğunu kaydeden Demiral “O ekiplerimiz de aynı şekilde ihbar gelen hayvanları toplayıp getiriyorlar. Hafta içi sürekli ambulans hekimi olarak buradayız. En ufak bir şeyde gidip müdahale yapılıyor. Ambulans içerisinde her türlü ekipman ve donanım var. Gerekli müdahale yapılıp buraya geldiği zaman diğer tedavileri tamamlıyoruz. Hata sonları da nöbetçi olarak kalıyoruz. Yine burada kliniğe gelen hayvanların tedavileri yapılıyor” dedi.
Sahipsiz hayvan ambulansının hafta içi yoğun olarak hizmet verdiğini belirten Demiral bugün barınağa gelen yavru köpeğin trafik kazası geçirdiğini, şuan için genel durumunun iyi olduğunu söyledi.
İç kanama ihtimali ve şoka girmemesi için gerekli tedavilerin yapıldığını söyleyen Demiral, “Sol ön bacağında hafif aksama görülüyor. Bununla ilgili röntgen çekeceğiz. Ona göre de gözetim altında tutup tedavisini yapacağız” dedi.
Barınakta tedavi gören hayvanların tedavisi bittikten sonra yeniden doğaya salındığını ifade eden Oğuz, “Burası geçici sahipsiz hayvan barınağı olduğu için tedavi süresince burada tutuyoruz. Tedavileri tamamlandıktan sonra hayvanlar kısırlaştırılıp normal yaşamını kendileri sürdürebilecek hale geldikten sonra doğasına serbest bırakıyoruz. Engelli hayvanlar var, kazalar sonucu bazı uzuvlarını kaybetmiş hayvanlar var. Burada engelli olarak sürekli bakımları devam ediyor. Sahiplenen olursa engelli hayvanlardan da sahiplendirmeye çalışıyoruz, çünkü onların bakımları ayrı bir özen ve ilgi istiyoruz” şeklinde konuştu.