Manisa Haberleri

MISIR’DA HALK YENİDEN MEYDANLARA İNDİ

Haber 07.07.2013 20:52 Pazar
Mısır’da Rabiat’ul Adeveyyi Meydanı’nda Mursi’ye destek eylemi yapılarken, Tahrir Meydanı’nda toplanan muhalifler darbeyi destekledi.
Geçtiğimiz Cuma akşamında yaşanan çatışmaların ardından Mısırlıların büyük bir bölümü evlerine dönmüş ve çatışmalar sona ermişti. Ancak gelinen noktada hem muhalifler hem de İhvancılar, taraftarlarına meydanlara dönme çağrısında bulundular. Ellerinde Mısır bayrakları ve Mursi fotoğrafları ile meydana gelenler, alkış ve sloganlarla darbeyi protesto etti. Protestocular Mursi’nin tekrar göreve dönemsini isteyerek, “Arap ülkeleri bilsinler ki eğer Mısır’da demokrasi sağlanamazsa bir daha hiçbir Arap ülkesine demokrasi gitmez. Biz zafere ulaşana kadar ve Mursi görevine dönene kadar amacımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.
Tahrir Meydanı’ndan ise darbenin yapıldığı akşamdan sonra ilk kez çok sayıda muhalif yeninden meydanlara indi. Muhalifler Tahrir Meydanı’na gelerek ordunun yaptığı darbeyi destekledi. Genelkurmay Başkanı Sisi lehine, Mursi’nin aleyhine sloganlar atan muhaliflere ordunun helikopter ve jetleri de şov yaparak katıldı. Tahrir Meydanı üzerinde alçak uçuş yapan jet ve helikopterler muhalifleri adeta coşturdu. Muhalifler, jet ve helikopterlerin gökyüzündeki şovunu alkış ve sloganlarla destekledi.