Manisa Haberleri

Rusya: ’Ukrayna’nın Makiivka’ya füze saldırısında ölü sayısı 89’a yükseldi’

Haber 04.01.2023 09:48 Çarşamba
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun Makiivka şehrinde askerlerin geçici olarak konuşlandığı binaya gerçekleştirdiği füze saldırısında ölen Rus askerlerinin sayısının 63’ten 89’a yükseldiği duyuruldu.
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun 1 Ocak yerel saatle 00.01’de Donetsk bölgesindeki Makiivka şehrinde Rus birliğinin geçici olarak konuşlandığı binaya ABD yapımı 6 HIMARS füzesiyle saldırı düzenlediği hatırlatıldı. Füzelerden 2’sis Rus hava savunma tesisleri tarafından düşürüldüğü, 4’ünün Rus askerlerinin kaldığı binaya isabet ettiği aktarıldı. Saldırı sonucu binanın tavan ve duvarlarında hasar meydana geldiği belirtilen açıklamada, ’Maalesef enkazda yapılan incelemelerle birlikte hayatını kaybeden yoldaşlarımızın sayısı 89’a yükseldi. Yarbay Bachurin de kayıplarımız arasında yer aldı’ ifadeleri kullanıldı. Ukrayna ordusunun saldırıda kullandığı çok namlulu roket atarların karşı saldırıda imha edildiği aktarıldı.

’Saldırının asıl nedeni, yasağa rağmen askerlerin telefonlarını kullanmaları’
Saldırıyla ilgili araştırmaların sürdüğü belirtilerek, ’Ancak asıl nedenin, yasağa rağmen askerler tarafından cep telefonlarının açılması ve yoğun bir şekilde kullanılması olduğu zaten açıktır. Bu faktör, düşmanın füze saldırısını başlatmak için askerlerin bulunduğu yerin koordinatlarını tespit etmesine ve bulmasına izin verdi’ ifadeleri kullanıldı. Gelecekte bu tür trajik olayların yaşanmaması için gerekli tüm önlemlerin alındığı kaydedildi. Soruşturmanın, olaydan sorumlu yetkililerin adalete teslim edilmesiyle sonuçlanacağı vurgulandı.