Manisa Haberleri

SİT ALANINDAKİ TAPU PROBLEMİ TARİHE KARIŞIYOR

Haber 01.02.2014 08:35 Cumartesi
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez'in mülkiyetle ilgili sorunun çözüleceğini belirtti.
Habibler ve Baraj mahallelerinde Düden Çayı'nın çevresinde 3 bine yakın kişinin yaşadığı 400 gecekondu sit alanı engelinden dolayı yıllardır tapularını alamazken, Kepez Belediyesi Düden Çayı Havzası'nın Kepez bölümünü cazibe merkezi haline getirecek olan ve tapu sorununu giderecek olan bir proje hazırladı.
Başkan Tütüncü, tapu müjdesiyle Habibler Mahallesi'nde, sit alanı içerisinde evleri olan vatandaşları ziyaret etti. Sit alanı içerisindeki gecekondulara yasa gereği tapu verilemediği için Düden Çayı Havzası'nda gecekonduların mülkiyet probleminin çözülemediğini, Düden Şelalesi'nde ve Düden Havzası'nda yetkinin Büyükşehir Belediyesi'nde olduğuna vurgu yapan Tütüncü, "Sit alanında evleri bulunan vatandaşlarımıza yasa gereği tapulama yapamıyoruz. Ancak, havzada yeşil alanın korunacağı proje çalışmasıyla sorun çözülebilir. Biz de yeşil alanı koruyacak ve vatandaşın mülkiyet sıkıntısını çözecek bir proje hazırladık. Sit alanında yetkinin, aynı partiden olmadığımız Büyükşehir’de olmasından dolayı bu dönem projeyi hayata geçiremedik" dedi.
BÜYÜKŞEHİR AK PARTİLİ OLURSA PROJE UYGULANACAK
Başkan Hakan Tütüncü, önümüzdeki yerel seçimlerde Büyükşehir'i, Ak Parti'nin kazanması halinde projeyi hayata geçireceklerini, projenin hayata geçmesiyle birlikte hem bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini hem de yıllardır atıl halde duran Düden Çayı'nın, kentin sosyal yaşamına kazandırılacağını kaydetti.
Başkan Tütüncü, Habibler Mahallesi’ndeki ziyaretinden sonra Güneş Mahallesi’nde Abidin Alpar’ın evinde Mardin Dargeçitlilerle bir araya geldi, Varsak Şelale Mahallesi’nde kesme çiçek üretimi yapan bir serayı ziyaret etti.
Ziyarete, Kepez Belediye Meclis Üyeleri Ayşe Güliz Yılman, Ramazan Eciş, Hasan Demir, Mehmet Yarbaş, Serhat Demir, Rüştü Peker, Kepez Müteahhitler Derneği Başkanı Süleyman Akbıyık, Baraj Mahalle Muhtarı Osman Uç ve Habibler Mahalle Muhtarı Ali Kundakçı da eşlik etti.