Manisa Haberleri

ÇERKEZKÖY KAYMAKAMI KUBİLAY: ’HALK EĞİTİM MERKEZİMİZ YETERSİZ’

Haber 01.02.2014 09:05 Cumartesi
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Kaymakamlığı tarafından Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi’nde kurum müdürlerine yönelik İlçe Planlama Toplantısı düzenlendi.
Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, “Yılda iki kez yapılan bu toplantıyı bugün farklı kılan bir husus var. Bugün itibariyle Çerkezköy’de Kaymakamlığımız tarafından halk eğitimi kampanyası başlatmış oluyoruz. Kaymakamlık tarafından başlatılan halk eğitim kampanyasının temel amacı bu kampanya ile düzenlenecek kurslarla halkımıza bilgi beceri kazandırmak, vatandaşların sosyal hayatlarını canlandırmaktır. En önemli amacımız ise halk eğitim olarak devlet ile vatandaş arasında köprü görevini sağlamaktır. Birlik ve beraberlik duygularımızı daha da pekiştirmektir. Halk eğitimin devlet ve vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmesini istiyoruz” diye konuştu.
Çerkezköy’ün sanayi kuruluşlarının olduğu bir bölge olduğunu ifade eden Kubilay, “Yüzlerce fabrikanın, on binlerce işçinin çalıştığı ilçemizde, sanayi ve hizmet sektöründe kalifiye eleman ihtiyacı son derece kendini gösteriyor. Tüm ziyaretlerimizde temaslarımızda kendini gösteriyor. Çerkezköy’de kısaca nitelikli eleman ihtiyacımız var. İnsanların iş sahibi olmasından onların çalışmasından üretmesinden yanayız. Bu kampanyamızda amaçlarımızdan birisi de işyerlerinin sanayinin hizmet sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanı yetiştirmektir. Onlara nitelikli elaman kazandırmak birinci gayemizdir. Bu anlamda bizim her zaman halk eğitim kurslarının yanı sıra mesleki ve teknik kurslara da önem vereceğiz” açıklamalarında bulundu.
“YENİ BİR BİNA KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”
Çerkezköy’de halk eğitim merkezi eksikliğine de değinen Kubilay, “Burada halk eğitim merkezimiz yetersiz. Biz Halk Eğitim Merkezi’ni böyle düşünmüyoruz. Halk eğitime tüm sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin, muhtarlıkların, belediye başkanlıklarının da katılmasını istiyoruz. Çerkezköy’ün nüfusu son verilere göre 113 bin oldu. Bu nüfusun üretim ve istihdama kavuşturulmasının yanı sıra sanatsal kültürel ve sportif kurslarla sosyal hayatlarını canlandırmak gerekiyor. Halk eğitim de önemli bir araç olarak çıkıyor. İlk geldiğim günden beri Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze buranın yetersiz olduğunu, halk eğitim merkezinin uygun olmadığını belirttim” dedi.
Çerkezköy HEM’in yeni bir binaya ihtiyacı olduğunun altını çizen Kubilay, “Yaptığımız araştırma neticesinde İnci Narin Yerlici İlkokulu bahçesinde Halk Eğitim Merkezi’nin yapılması için gerekli çalışmaları başlattık. Tapu, imar planını hazırlayarak dosyayı Tekirdağ Valiliği’ne ve Milli Eğitim Bakanlığı’na sunacağız. Bu yer kampanyanın da amaçlarındandır. Hep beraber çalışmalar sonucunda talebi karşılayacak uygun bir yer bulduk. Okullar bölgesinde olması bizi mutlu etti. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın halk eğitime rahatlıkla ulaşabilmeleri önemlidir. İnşallah Milli Eğitim Bakanlığı da bu duruma olumlu yaklaşıp programa alarak Çerkezköy’de çalışmaların başlamasını ve kısa sürede inşa edilmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.
KAMPANYAYA DESTEK İSTEDİ
projede herkesin desteğine ihtiyaçları olduğunu kaydeden Kubilay, “Bina yapılıncaya kadar tüm okullar kamu kurumları halk eğitim merkezi olacak. Nerede halk eğitim talebi olursa orada açılacak. Tüm okullarımız ve kurumlarımız mesaiden sonra boş durumda kalıyor. Yeter ki vatandaşımız halk eğitim merkezinin açacağı kurslara ilgi göstersin. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının canlandırılması, yöresel ve bölgesel ürünlerin değerlendirilmesi konusunda kurslar olabilir. Herkesi kurslara katılmaya davet ediyoruz. Talep olan her şeye gayret edeceğiz. Bu kampanya herkesin desteği olduktan sonra başarıya ulaşır. Bu projeyi kendim takip edeceğim, kamu kurumlardaki daire müdürleri de destek vereceklerdir. Değerlendirmeleri yaparken kampanyaya verdikleri değeri de ölçeceğiz” dedi.
Kubilay, “Ne kadar kurs o kadar da paylaşım olur. Paylaşalım ki umutlarımız ve sevinçlerimiz çoğalsın. Bu kampanyanın Halk Eğitim olarak amacı paylaşmadır. Bu sosyal amaç doğrultusunda bir araya geliyoruz. Toplantı ile bu kampanyayı birleştirdik. Yer konusunun da sonuca ulaşmasını ümit ediyorum. Toplantımız hayırlara vesile olur inşallah. Yer talebimizi de Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaştıracağız” dedi.
Toplantıya Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, İlçe Emniyet Müdürü Adem Tuncel, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Rüştü Eryılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Zenginal, İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Demirbağ, Türkiye Muhtarlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Şükrü Dumanlar, Çerkezköy Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü İlhan Hacıoğlu, Okul Müdürleri, muhtarlar ile kurum temsilcileri katıldı.