Manisa Haberleri

AKSARAY’DA DIŞ TİCARET SEMİNERİ

Haber 01.02.2014 14:06 Cumartesi
Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Ekonomi Bakanlığı'nın iş birliğiyle düzenlenen Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri ATSO Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.
Seminere Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Emrah Sazak, ekonomi uzmanları, dış ticaret üzerine faaliyet gösteren firma temsilcileri ve ATSO Başkanı Ahmet Koçaş katıldı. Seminerde iş adamlarına ihracatta sağlanan devlet yardımları, Türk ürünlerinin yurt dışında markalaşması, Türk malı imajının yerleşmesi, uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi ve pazar araştırması, pazara giriş konularında bilgiler verildi. Programda konuşan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, “Orta Anadolu’nun ortasında kuzeyi güneye, doğuyu-batıya bağlayan karayollarının kesişme noktasında yer alan ilimiz, yurt içi ve yurt dışına mal ve hizmet üreten ve üretmeye devam eden, Türkiye’nin Anadolu’daki sanayi başkenti olma yönündeki hedefine doğru ilerlemektedir. İmalat ve altyapı olarak önemli bir ihracat potansiyeline sahip olmasına rağmen bugün maalesef ihracatçı firma sayısı ve ihracattan elde ettiği gelir anlamında istenilen noktada değildir. 2012 yılında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre ilimiz 62 milyon 764 bin dolar ihracat yapmıştır. Gönül istiyor ki bu rakam 500 milyon üzerinde olsun" dedi.
Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi olduğunu belirten Koçaş, "Bu hedefe ulaşma noktasında ise önüne 500 milyar dolar bir ihracat hedef koymuştur. Ekonomi Bakanlığı'mız ülkemizin bu hedefe ulaşmasında ihracat potansiyeli olan illeri belirlemiş ve buna göre bu illere özel bir önem vermektedir. Aksaray da bu iller kapsamında olup, ilimizin ihracatının artırılması bu dönemde en büyük hedefimizdir. Bugün Aksaray’ın 15-64 yaş arası 150 bin kişi olduğu tahmin edilen iktisaden faal nüfusunun yüzde 7’lik bir bölümü sanayi sektöründe istihdam edilmektedir. Bu nüfusun geriye kalan kısmı ise tarım ve hizmetler sektöründe çalışmaktadır. İlimizde sanayinin gelişmesi hizmete sunulması ve üretime geçilmesi ile birlikte Aksaray tüketici değil, kendi ürettiğini yurt içi ve yurt dışına satan bir il konumuna gelecektir" şeklinde konuştu.