Manisa Haberleri

DEMİREL: ’PODYUMA ÇIKMA ŞANSI YAKALANDIĞI İÇİN HEYECANLIYIM’

Haber 01.02.2014 14:26 Cumartesi
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Dünya Kupası’nda tekrar podyuma çıkma şansı yakalandığı için heyecanlı olduğunu söyledi.
FIBA Yönetim Kurulu’nun bugün Barcelona’da yaptığı toplantının ardından, Türkiye’nin ‘Wild Card’ alarak 2014 FIBA Dünya Kupası’nda mücadele edeceği açıklandı.
30 Ağustos’ta İspanya’da düzenlenecek olan FIBA Dünya Kupası’na 24 takım katılacak. Turnuvaya ‘Wild Card’ alarak katılma başvurusu yapan 15 federasyondan 4’ü daha dahil edildi. FIBA, Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Finlandiya ve Yunanistan’ın ‘Wild Card’a hak kazanması yönünde karar verdi. FIBA Dünya Kupası kura çekimi 3 Şubat Pazartesi günü TSİ 19.00’da gerçekleştirilecek. Kura çekiminde, yer alan takımlar ise şöyle:
“ABD, Dominik Cumhuriyeti, İran, Meksika, Sırbistan, Türkiye, Angola, Filipinler, İspanya, Mısır, Slovenya, Brezilya, Arjantin, Fransa, Kore, Porto Riko, Ukrayna, Finlandiya, Avustralya, Hırvatistan, Litvanya, Senegal, Yeni Zelenda ve Yunanistan.”
“TÜRKİYE’NİN KATILIMI OLMADAN EKSİK OLURDU”
Milli Takım’ın Dünya Kupası’nda tekrar podyuma çıkma şansı yakaladığı için heyecanlı olduğunu belirten Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, “Son yıllarda elde ettiğimiz başarılar göz önüne alındığında, dünyanın en iyi basketbol ülkelerinin buluştuğu bu turnuva, Türkiye’nin katılımı olmadan eksik olurdu” dedi.”
“KAPSAMLI VE GÜÇLÜ BİR BAŞVURU YAPTIK”
Demirel, Türkiye’nin Dünya Kupası’na dahil olabilmesi için kapsamlı ve güçlü bir başvuruda bulunduklarını vurgulayarak, “Bu karar Türk basketbolunun uluslararası basketbol camiası içerisindeki saygın konumu bir kez daha pekiştirmiş oldu. Şu anki konumumuz, oyuncularımızın, antrenörlerimizin, idari ve teknik yöneticilerimizin ve sayısız insanın uzun yıllar boyunca verdiği sıkı çalışmanın bir ürünü. Milli oyuncularımızın da bu karar karşısında büyük heyecan içinde olduklarını ve ülkemizi İspanya’da gururla temsil etmeyi sabırsızlıkla beklediklerini biliyorum” diye konuştu.
Bu turnuvayla birlikte, ay-yıldızlılar, 2002 yılından beri düzenlenen tüm FIBA Dünya Kupaları’na katılmış olacak. 2010 yılında düzenlenen turnuvaya ev sahipliği yapan Türkiye, gümüş madalyayı kazanarak tarihsel bir başarı yaşamıştı.