Manisa Haberleri

BUCA’DA GEZİ BELGESELİ

Haber 01.02.2014 17:28 Cumartesi
Buca Belediyesi ile Cumhuriyet Kadınları Derneği Buca Şubesi’nce düzenlenen Gezi Belgeseli gösterimi büyük ilgi gördü. Yönetmen Serkan Koç ve arkadaşlarını kutlayan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, “Gezi Parkı olayları gençliğimizin iradeye el koymasıdır” dedi.
Şirinyer Düğün Salonu’nda gerçekleşen Gezi belgeselini CHP, İşçi Partisi ve HEPAR ilçe başkanları ve yöneticilerinin yanı sıra sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda Bucalı izledi. Eşi Oya Tatı ile birlikte gösterimi izleyen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Gezi Parkı direnişi sırasında ölen Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz ve Mustafa Sarı anısına Buca’da “Gezi Parkı” adı verilen yeni bir park yaptıklarını anımsattı. Başkan Tatı, bu parkın açılışında yaptığı konuşmayı anımsatırken, “ Yaklaşık iki hafta önce gezi parkı açmıştık. Orada da olayı biraz özetlemeye çalışmıştım. İşin özü Türk gençliği özellikle gezi parkı olaylarıyla iradeye el koymuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti teslim ettiği gençlik olaya el koymuştur” dedi. Tatı, önümüzdeki yerel seçimlerde başarılı olacaklarını da belirtirken, “Bundan sonra onlara geçit vermeyeceğiz” diye konuştu.
YABANCI DİLLERE ÇEVRİLDİ
Cumhuriyet Kadınları Derneği Buca Şubesi Başkanı Münevver Güleç ise Gezi Parkı direnişine yönelik film ile birlikte Türkiye’de unutturulmak istenilen bazı değerlerin yeniden anımsandığını söyledi. Güleç, Gezi Parkı direnişinin 17 Aralık sürecini getirdiğini de kaydederken, “Türk Silahlı Kuvvetlerine kumpas kuranlar, yolsuzluk yapanlar bunların hesabını verecek. Bu karanlık günler gidecek Cumhuriyetin aydınlık günlerine kavuşacağız” diye konuştu. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Serkan Koç ise yaptığı konuşmada filmin birçok yabancı dilde çevrildiğini belirtti. Koç, filme soruşturma açıldığını da kaydederken, Gezi Parkı’nı yaratan halkın alkışlanması gerektiğini ifade etti.