Manisa Haberleri

ÖZCAN, GÜLNAR İÇİN PROJELERİNİ ANLATTI

Haber 02.02.2014 11:55 Pazar
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Gülnar ziyareti sırasında düzenlenen toplantıda, ilçenin çehresini değiştirecek, insan ve çevre sağlığını tehdit eden sorunları çözecek projeleri slayt eşliğinde anlattı.
Öğretmenevi'nde düzenlenen ve CHP Gülnar Belediye Başkan Adayı Fatma Halide Ak, CHP İl ve ilçe teşkilatları ile mahalle ve köy muhtarlarının katıldığı toplantıda konuşan Özcan, Gülnar’a yapılacak olan hizmet ve yatırımlarla, hem Gülnar’ın hem de 41 köyün çağdaş bir görünüme kavuşacağını söyledi.
Yapılan tespitler neticesinde Gülnar’ın içme suyu problemi olduğunu kaydeden Özcan, "Şu anda 4 ayrı noktadan sondajla çıkarılan su kullanılmaktadır. Bu problemin çözümü için gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir" dedi. Gülnar’ın yüzde 65’inde kanalizasyon bulunmadığını tespit ettiklerini de belirten Özcan, "Pis su atıkları arıtılmadan Bahadır deresine atılıyor. Bu da ciddi anlamda çevre ve sağlık problemini beraberinde getiriyor. Bu konuya acil bir şekilde el atmamız gerekiyor. Atıksu arıtma tesisi ve kanalizasyon sistemlerinin yeniden projelendirilip, kimyasal ve biyolojik arıtma tesisinin kurulması gerekiyor. Biz bu konuda tecrübeliyiz. Mersin’in doğusunda yapmış olduğumuz, 1 milyon 50 bin kişiye hitap eden Atıksu Arıtma Tesisi projemiz ile Mersin tertemiz bir denize kavuştu ve şehrin merkezinden bile denize girilebiliyor. Yakında Mezitli-Tece-Davultepe hattında da kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi projesini hayata geçireceğiz ve o bölgede de artık pis sular denize bırakılmayacak. Bu, insan ve çevre sağlığı açısından çok önemli bir projedir" diye konuştu.
Gülnar ve Mut için ortak bir alan belirlenerek ‘Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi’ projesinin de yapılacağını kaydeden Özcan, ilçede eksik olan asfalt ve parke taşı döşemelerinin tamamlanacağını, ayrıca köy ve beldeler arası yolların yeniden asfaltlanacağını söyledi. Gülnar’ın ayrıca yeni bir otogara ihtiyacı olduğunu ifade eden Başkan Özcan, şehirlerarası otobüsler ile köy dolmuşlarını kapsayacak bir otogar yapabileceklerinin müjdesini verdi.
Mezarlıklarda peyzaj düzenleme ve malzeme eksikliklerinin de giderileceğinin bilgisini veren Özcan, ayrıca üreticiye destek programı kapsamında üretim ve pazarlama aşamasında çalışmalar yapılacağını, bunun yanı sıra içerisinde kafeteryaların ve çeşitli stantların yer aldığı bir ‘Ören Yerleri Karşılama Merkezi’ kurarak, ören yerlerinin restorasyon ve bakımı, inanç turizminin arttırılması çalışmalarını yapacaklarını söyledi. Özcan, "Biz hiçbir zaman uçuk kaçık projelerden bahsetmeyiz. Bizim bu projelerimiz Gülnar halkının geleceği içindir. Bütün bunlar ciddi yatırımlardır. Tespit ettiğimiz sorunlar ve ürettiğimiz projelerle Gülnar’ın ciddi yaralarına merhem olacağız. Yeter ki 30 Mart’ta hem Gülnar’da hem de Büyükşehir’de oyunuzu CHP’den yana kullanın, ondan sonra Gülnar’daki değişimi görün" şeklinde konuştu.