Manisa Haberleri

İNEGÖL ESKKK’DE SEÇİM HEYECANI

Haber 02.02.2014 15:27 Pazar
Bursa İnegöl Esnaf ve Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin (ESKKK) Genel Kurul Toplantısı yapıldı.
Genel kurul toplantısına, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkan Vekili Bahri Şarlı, Yenice Belediye Başkanı Hasan Aksu, Cerrah Belediye Başkanı İsmail Karaman, AK Parti İlçe Başkanı Bülent Temelli, CHP İlçe Başkanı Turhan Neşe, CHP İnegöl Belediye Başkan Adayı Şevket Mollaer, MHP İlçe Başkanı Fahri İnkaya, MHP İnegöl Belediye Başkan Adayı Fikret Fidan, SP İlçe Başkanı Ertan Sütçü, SP İnegöl Belediye Başkan Adayı Salih Berber, DP İlçe Başkanı Selim Sani, İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Hanefi Yıldırım, bazı oda, dernek ve kooperatif başkanları ile kooperatif ortakları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından üyelerin oy birliği ile Divan Başkanlığına Marmara Bölge Birliği Başkan Vekili Murat Özkarayurt, Başkan Vekilliğine Marmara Bölge Birliği Başkan Vekili Enver Erdoğan, katip üyeliğe ise Marmara Bölge Birliği Müdürü Aziz Ereselli seçildi.
Divanın oluşturulmasının ardından bir konuşma yapan İnegöl Esnaf ve Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin emektar Başkanı Hasan Öke, “Hükümet temsilcileriyle varılan mutabakat üzerine 2013 yılına ait kooperatif faaliyetlerinin müzakere ve karara bağlanacağı kongreyi izninizle açıyorum. İcra edilecek kongrede alınacak kararların kooperatif ortaklarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Esnaf ve sanatkarlara hizmetin ibadet olduğunu kabul eden idare heyetimiz, denetim kurulu heyetimiz, kanun çerçevesinde hareket etmek şartı ile hizmet etmeye çalıştı. Başkanınız Hasan Öke, 1965 yılında Kooperatif Yönetimine, 1979 yılında da rahmetli Kemalettin Turan Başkanın vefatı ile başkanlık görevine getirildi. Bugüne kadar bu görevi sürdürdüm. Yekûn olarak 48 yıl kooperatife hizmet etmiş durumdayım. Bu yıl da aday olmayacağımı duyurarak, sizlere veda etmek arzusundayım. Bu arada yaşım 85 olmuştur. Hizmet süresinde sizlere başarılı hizmetler verebildiysek ne mutlu bizlere. Başarılı olmamızın temel kaynağı, sizlerin borçlarına sadık olarak ödemenizdir. Bu tasarruflarınız ben başkan olarak Yönetim- Denetim Kurulu ve çalışanlar dahil olmak üzere bizlere başarılı hizmetler yapma imkanı vermiştir. Hepinize ayrıca teşekkür ediyoruz. Ve bu tutumunuzun, ödemelere göstermiş olduğunuz hassasiyetin, kooperatifin faaliyetlerinin kesilmemesi için devamını diliyoruz. Seçimli olacak kongremizde, Yönetim ve Denetim kurulları, ortaklarımızdan hizmete talip olan 2 listeyle yapılacaktır. Onlarda bizim ortaklarımızdır. En tabii haklarıdır. Her iki listeye de seçimlerde başarılı olması temennisinde bulunuyorum” dedi.
Başkan Hasan Öke’nin konuşmasının ardından yönetim kurulu faaliyet raporu, denetim kurulu raporu, gelir-gider raporu okunarak ayrı ayrı ibra edildi. Yönetim Kurulu tarafından üyelikten çıkarılan 122 ortağın genel kurul tarafından kabul edilmesinin ardından, Kooperatifin 904 bin lira olan 2014 yılı tahmini bütçesi, ortaklar tarafından oy birliği ile kabul edildi.
FAİZ ORANI 554’LERDEN 4’LERE, 5’LERE DÜŞTÜ
Merkez Birliği olarak esnaf ve sanatkarın finans sorununun çözümünde büyük başarılara imza attıklarını ifade eden Şarlı, “Hizmette 11 yılı geride bıraktık. 11 yıl evvel ki tabloyla bugünkü tabloyu mukayese ettiğimiz de, çağ atladığımıza inanıyorum. Kredi limitlerinin 5 bin, faizlerin yüzde 54, tüm Türkiye’de kullanılan kredinin 120 milyon lira olduğu günden, bugün geldiğimiz noktaya baktığımız da kredi limiti 5 bin liradan 300 bin liraya çıktı. Kredi faizleri bir yıllık kredilerde yüzde 4, 1 yılı aşan vadeli krediler de yüzde 5’tir. Yüzde 54 faiz oranından yüzde 4-5’e geldik. Tüm Türkiye’de kullanılan kredi 11 yıl evvel biz göreve geldiğimizde 120 milyon liraydı, bugün geldiğimiz rakam 10 milyar liraya yaklaştı. Çok para verilmesi güzel bir şey mi diyeceksiniz. Çok kredi dağıtılması güzel bir şey mi? diyeceksiniz. Ben Esnaf Kefalet Kooperatiflerini hastaneye benzetirim. Ne eksik etsin Cenab-ı Hak, ne muhtaç etsin. Ama esnaflık yapıyorsan, ticaret yapıyorsan her zaman krediye ihtiyacımız var. İşimizin iyi olduğu günde, işimizi büyütmek için, işimizin durgun olduğu günde ayakta kalabilmek için yine krediye ihtiyaç var. Ekmek parasını kazanmak zor. Onun için kredi alırken bankaların reklamlarına değil, kooperatifin rakamlarına bakın. Bankalardan 50 bin lira alırsam geriye ne öderim diye bakın. Bir de kooperatife gelin. Ben 50 bin lira alırsam geri ne öderim diye bakın. Aradaki uçurumu göreceksiniz. Dolayısıyla kredi kullanan tüm ortaklarımız, bu kredinin nimetini çok iyi bilmelidir” dedi.
Daha sonra Divan Başkanlığı tarafından, Başkan adaylarına söz verildi. Kürsüye ilk gelen Başkan adayı Salih Pakoğlu, “Bu kooperatifi 1965 yılından beri yönetmiş, esnaf ve sanatkara hizmet etmiş olan Hasan Öke’ye, hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bizim işimiz, sizin işinizi kolay kılmak. Size yardımcı olmak. Size yardımcı olunması için nasıl odalarda hizmet veriyorsak, eğer bize de görev verirseniz sizin emrinize amadeyiz” şeklinde konuştu.
Diğer Başkan adayı Orhan Tanhan ise, “Biz çoluğumuza çocuğumuza helal kazanç getirmek için çalışıyoruz. Burada sizlerin bizlere nasıl yaklaştığınızı çok iyi anlıyoruz. Çünkü, siz bizlere para ödüyorsunuz. Biz bugünlerde sizlerin canını biraz sıkmış olabiliriz. Çünkü, çok baskı yaptık. Biz bir seçim dönemine girmiştik ve sizlerin de üzerinize çok gelmiş olabiliriz. Hepinizden özür dileriz. İnegöl beraberliğin, birliğin harmanlandığı yerdir. Derdimiz ekmek parasıdır. Biz yöneticilere düşen de bu beraberliği arttırmaktır. İlkemiz, krediyi alacak olan esnafımıza ödeyebileceği kadar vermektir. Kefile taşıyabileceği yükü, borçluya ödeyebileceği krediyi temin etmektir. Aksi halde kefil ve borçlu mağduriyetleri yaşanır. Bu da hem kefili, hem borçluyu, hem de biz yöneticileri sıkıntıya sokar. Bu kapsamda ortaklarına en yüksek krediyi veren kooperatiflerden biriyiz. Bu bir övünç kaynağıdır ve bu övünç ortaklarımızın kooperatiflerine sahip çıkmalarındandır. Kooperatifimizde işleyen bir sistem vardır. Yeni dönemde kefil ve ipotek işlemlerinde düzenlemelere gidilecektir. Fakat finans kuruluşlarındaki bu değişiklikler yalnız sizin kararınız değildir. Mevzuatlarla da ilgilidir. Aldığınız kararların uygulanabilir olması önemlidir. Seçim döneminde her söylediğimiz gerçekleşmeyebilir” dedi.
Konuşmaların ardından yapılan seçimde ESKKK’nın bin 292 üyesinden 859’u oy kullandı. Saat 17.00’de sona ermesi gereken oy kullanma süresi, ortakların yoğun ilgisi nedeniyle saat 19.00’a kadar uzadı. Saat 19.00 sıralarında oylama tamamlanarak sayıma geçildi. Kullanılan 859 oydan 5’ geçersiz sayıldı. Geçerli sayılan 854 oyun 463’ünü alan Orhan Tanhan ESKKK Başkanlığına getirilirken, yönetim kurulu üyeliklerine Ahmet Yaşar, Yusuf Portakal, Ziya Turan ve Halil Koçan, Denetim Kurulu üyeliklerine Sami Kardaş ve Erhan Güven seçildiler. Hasan Öke’nin son zaferi diye nitelendirilen seçimde, Salih Pakaoğlu ve arkadaşları ise 391 oy alarak, ESKKK yönetimini 72 oy farkla kaybettiler.